Nie ryzykujemy wiele stwierdzając, że mijający rok był dla disc golfa rokiem przełomowym. Przypomnijmy sobie co się działo w Polsce i na świecie.

Styczeń

Powstaje pierwszy w Polsce portal poświęcony dyscyplinie, który w ciągu tego roku wypełnił się informacjami z kraju i świata. Przypominamy, że na początku roku informacji o disc golfie w języku polskim praktycznie nie było. Disc Golf Poland jako medium odpowiada na pytania stawiane przez początkujących graczy i osoby zaciekawione grą. Jednocześnie jest to kampania społeczna, której celem jest upowszechnienie disc golfa w całej Polsce poprzez budowę potrzebnej infrastruktury. W roku 2014 realizowaliśmy ten cel zapewniając merytoryczne wsparcie wszystkim, którzy tą dyscypliną mogą zainteresować swoje środowisko, prezentując grę podczas dużych wydarzeń i małych prezentacji, inicjując działania istotne dla rozwoju dyscypliny.

Luty

Disc Golf Poland nawiązuje kontakty z disc golfowym światem – dzięki współpracy z Professional Disc Golf Association dociera do nas zaproszenie od Paula Francz”a dyrektora Disc Golfowych Mistrzostw Europy 2014. Rozpoczęliśmy poszukiwania kandydatów. Nawiązujemy także kontakty z władzami miast i instytucjami, przekazujemy wiedzę o istnieniu disc golfa i nakreślamy temat budowy pól.

Marzec

Disc golf na Stadionie Narodowym. Ku naszemu zdziwieniu już w pierwszym kwartale udało się zagrać w większym gronie, na dodatek w miejscu, które od czasu Euro 2012 stało się sportową mekką. Graliśmy przez 4 dni w dwa weekendy prowadząc akademię disc golfa i zachęcając lud stolicy do gry. Spotkaliśmy przedstawicieli wszystkich grup wiekowych i społecznych zyskując pierwszych fanów sportu. Naszymi partnerami zostali wiodący producenci wyposażenia do gry w disc golf a w tym wspierająca sport od 30 lat firma Innova Discs – to pierwszy taki przypadek w naszym kraju.

Kwiecień

Na jedynym publicznym polu w Parku Śląskim rozpoczynają się rozgrywki Silesian Disc Golf League a Disc Golf Poland inicjuje Polską Ligę Disc Golfa (pomaga nam rodzina Hołdów). Dzięki współpracy zawodników Silesian Disc Golf League i Disc Golf Poland sezon zaczyna nabierać rumieńców, powstają kolejne zawody i inicjatywy. Pojawiamy się także na prezentacji w Szkole Podstawowej nr 218 w Warszawie.

Maj

Kosze do gry w disc golf pojawiają się na trzech warszawskich plażach. Na miejscu można wypożyczać dyski. Poza polem w Parku Śląskim to jedyne miejsce w Polsce udostępniające stale sprzęt do gry.

Czerwiec

Polska Liga Disc Golfa zagościła w Parku Śląskim, rozegrane zostały zawody Dyskato 2014. W stolicy odbywają się prezentacje dyscypliny i akademie.

Tymczasem w Berlinie po raz 27. odbywają się zawody Berlin Open 2014 a w Japonii turniej major na jednym z najpiękniejszych pól golfowych położonym na zboczu góry Nasu – Japan Open Disc Golf 2014. Zawody w Japonii to jedna z najciekawszych imprez roku, gracze uwielbiają ją ze względu na idealnie zaprojektowaną przestrzeń, gościnność i perfekcyjną organizację. Dyrektor turnieju Pan Kozo Shimbo, tak wspomina pierwsze doświadczenie z disc golfem: „Mój przyjaciel zobaczył frisbee i powiedział:  – To jest świetne! … Nie wiem dlaczego… – Więc rzuciłem … i zrozumiałem. To było magiczne. Od tego czasu pamiętam to uczucie. Chcę pokazać innym ludziom to uczucie. Proszę, zrozumcie! To jest świetne.”

Lipiec

Jedna z najważniejszych imprez w Europie – Disc Golf European Masters 2014. Doskonale zorganizowany turniej z udziałem światowej czołówki rozgrywany na najlepszym europejskim polu jest transmitowany live w internecie i dwóch kanałach telewizji. Zostają ustalone standardy jakości i mobile casino skali promocji dyscypliny. Zwycięzcą zostaje obecny gracz nr 1 na świecie Paul McBeth.

Sierpień

Kolejne zawody Polskiej Ligi Disc Golfa rozegrane zostają na terenie Pałacu w Paszkówce a Polska flaga po raz pierwszy pojawia się na Mistrzostwach Europy. Michał Paszkowski jako jedyny polski zawodnik podejmuje wyzwanie i wyjeżdża do Genewy – zajmuje przedostatnie miejsce, ale jego występ to bez wątpienia największy sukces polskiego disc golfa.

Uwaga graczy z całego świata skupiona jest na PDGA Disc Golf Pro Worlds Championships 2014. Impreza jest transmitowana live i dostarcza niespotykanych emocji. Dogrywka prowadzona w trybie “nagła śmierć” kończy się na 9. dołku zwycięstwem Paula McBeth”a.

Wrzesień

Po raz pierwszy rozegrany zostaje turniej w Warszawie. Disc Golf Warsaw Open 2014 to turniej, który pokazał, że każde miasto może mieć pole do disc golfa – choćby na jeden dzień. W tym samym miesiącu stolicę odwiedził disc golfowy mistrz świata inicjując spotkanie z seniorami w Centrum Paca. Spotkaliśmy się także z Departamentem Sportu dla Wszystkich i rozmawialiśmy Panem Andrzejem Biernatem, Ministrem Sportu i Turystyki.

Ogłoszona została aktualna liczba pól disc golfowych w Finlandi – przekroczyła ona 416 obiektów i rośnie w tempie kilku pól tygodniowo.

Październik

Pierwsza polska uczelnia organizuje swój turniej. Puchar Politechniki Śląskiej powstaje przy współpracy uczelni, zarządu zieleni i Silesian Disc Golf League jako inicjatywa Arkadiusza Sypnia, który dzięki wsparciu władz Politechniki rozpoczyna prace nad tworzeniem sekcji disc golfa i inicjuje uczelniane rozgrywki. Wkrótce okaże się, że disc golfa zna też AWF we Wrocławiu.

W USA pola disc golfowe na uczelniach to norma, turnieje uniwersyteckie rozgrywane są od kilkunastu lat a jeden z uniwersytetów jest gospodarzem United States Disc Golf Championships. Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych były zwieńczeniem sezonu, kolejną emocjonującą rozgrywką i prawdopodobnie najważniejszym turniejem na świecie. Will Shusterick zwyciężył po dogrywce z Paulem McBeth”em i Johnem McCray”em.

Listopad

Miesiąc zaczął się z hukiem najciekawszym turniejem sezonu. Rozgrywany w sercu Katowic turniej urban disc golfa dostarczył wielu wrażeń zarówno zawodnikom jak i publiczności. Jeden z koszy był ustawiony na schodach Spodka, inny w przejściu podziemnym. Organizatorzy (Agencja Perspekto i Silesian Disc Golf League) już szykują kolejne edycje. W listopadzie zakończyliśmy także rozgrywki Polskiej Ligi Disc Golfa, które zdominowali gracze ze śląska. Zwyciężył Piotr Juzwa, gonił go Tomasz Derejczyk a na 3. miejscu uplasował się zwycięzca turnieju urban disc golfa, wschodząca gwiazda – junior Filip Tomeczek. Dzięki budżetowi partycypacyjnemu pojawia się szansa na kolejne śląskie pole do disc golfa w roku 2015.

Simon Lizotte pobił rekord odległości w rzucie dyskiem osiągając odległość 263,2 metra. Co ciekawe – jego drugi rekord to rzut mini dyskiem na odległość 160,9 metrów. Była to jego pierwsza próba zmierzenia się w tej konkurencji a dystans jaki osiągnął jest dalszy niż odległości osiągane przez polskich zawodników regularnymi dyskami. Simon jest uważany za cudowne dziecko – gra niemal od urodzenia.

Grudzień

Gracze ze śląska zakładają Polskie Stowarzyszenie Disc Golfa.

Liczba graczy zarejestrowanych w PDGA przekroczyła 70 000.

 

Wszystkim, którzy w tym roku pchnęli disc golf w Polsce do przodu ogromnie dziękujemy. Mamy nadzieję, że kolejny będzie jeszcze ciekawszy – wszystko się na to zapowiada. Jednocześnie zachęcamy do kontaktu osoby, które chciałyby pomóc – potrzebujemy wsparcia promotorów sportu i wychowawców sportowych, redaktorów, blogerów, przychylnych mediów, poszukujemy inwestorów i sponsorów – piszcie lub dzwońcie, czekamy na Was!

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

Redakcja Disc Golf Poland