W połowie sierpnia rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy w disc golfie. Zawody po raz drugi odbędą się w Szwajcarii – tegorocznym gospodarzem jest Genewa. Po raz pierwszy w historii Polska będzie reprezentowana na wydarzeniu o tak dużej randze.
Disc golf to dyscyplina znana niemal na całym świecie. Polega na trafianiu dyskiem do celu na zasadach bardzo zbliżonych do klasycznego golfa. Jej początki sięgają lat 60′ i 70′, wiążą się z wynalezieniem latającego dysku przez Ed’a Headrick’a (1965) oraz sprzedażą patentu firmie Wham-O, która jest do tej pory właścicielem nazwy ‘frisbee’. Latające dyski były hitem w całych Stanach Zjednoczonych, na fali uniosły się różne dyscypliny ale disc golf, choć zauważony przez Wham-O, rozwijał się własnym rytmem. Milowym krokiem okazały się działania zawodników z Rochester w stanie Nowy Jork. Prowadzona przez nich liga i rozgrywane regularnie zawody zrodziły pomysł stworzenia mistrzostw American Flying Disc Open w roku 1974. Głowną nagrodę – sportowy samochód – zdobył Dan Roddick.
Dalsze dzieje tego sportu to stabilny rozwój w Stanach Zjednoczonych przeradzający się w szybki wzrost popularności w ciągu dwóch ostatnich dekad. USA pozostaną jeszcze długo liderem i niedoścignionym wzorem zarówno pod względem ilości pól (ok. 5000) jak i ilości profesjonalnych graczy, w tym mistrzów świata. Tymniemniej oczy wszystkich zwrócone są teraz na Europę. Kilka dni temu w Szwecji rozegrane zostały zawody Disc Golf European Masters transmitowane na żywo w Szwedzkiej i Finlandzkiej telewizji, dostępne w streamingu on-line dla widzów z całego świata. Skandynawowie wiodą prym w Europie i wprowadzają dyscyplinę na kolejny poziom. Dla przykładu: pierwsze w Polsce publiczne pole do gry w disc golf powstało w sierpniu ubiegłego roku w Parku Śląskim (Chorzów) zaś liczba pól w Finlandii zbliża się do 300.
Reprezentantem Polski na Mistrzostwach Europy 2014 jest Michał Paszkowski, mieszkaniec Warszawy, od niedawna zarejestrowany przez PDGA (Professional Disc Golf Associattion) gracz pro o numerze #66145. Od ponad roku grał na fortach Bema i w innych miejscach w Warszawie nie mając okazji do współzawodnictwa i gry na profesjonalnym polu. Pierwszy turniej zagrał w ubiegłym roku w Czechach i od tego czasu promuje dyscyplinę wśród znajomych i mieszkańców stolicy trenując w parkach na przenośnym koszu. Niestety aby zmierzyć się z innymi zawodnikami musi podróżować do oddalonego o ponad 300 km Chorzowa. Miesiąc temu wziął udział w rozegranych w Libercu zawodach Vesec Open zajmując 24. miejsce. Świadomy tego, że jest na początku swojej drogi podejmuje wyzwanie i jako pierwszy w historii reprezentant kraju jedzie do Genewy aby zdobyć doświadczenie, punkty i zachęcić innych do gry na światowym poziomie.
Turniej zostanie rozegrany na 18-dołkowym polu zaprojektowanym na płaskim terenie o zróżnicowanym zagęszczeniu roślinności. Par pola, czyli łączna suma punktów jaką dobry gracz powinien uzyskać, to 66. Podobnie jak w golfie celem gry jest uzyskanie jak najmniejszej liczby punktów i jeśli to możliwe zejście poniżej par. Punkty są przyznawane za każdy rzut, dodatkowe punkty karne gracz otrzymuje, gdy jego dysk przekroczy linię out’u (OB – out of bounds) lub zawiśnie na drzewie. Mistrzostwa European Disc Golf Championchips 2014 są organizowane przy wsparciu Swiss Olympics, nadrzędnej organizacji sportowej w Szwajcarii, której członkiem jest Swiss Disc Sports. Cztery turniejowe dni 20-23 sierpnia poprzedzają dni treningowe i ceremonia otwarcia. Finał rozegrany zostanie ostatniego dnia i choć nie będziemy mogli go zobaczyć na żywo, z pewnością zobaczymy zmagania Michała na wielu zdjęciach i filmach przesyłanych przez widzów i uczestników poprzez sieci społecznościowe w trakcie trwania rozgrywki.
Działania promujące sport w Polsce prowadzi Disc Golf Poland – portal, społeczność graczy a także kampania społeczna, której celem jest upowszechnienie dyscypliny, edukacja i lobbowanie za powstawaniem infrastruktury do gry. Na początku września w Warszawie odbędą się zawody Disc Golf Warsaw Open – wyłoniony zostanie zwycięzca Polskiej Ligi Disc Golfa rozgrywanej w tym roku po raz pierwszy. Disc golf pojawił się już na początku roku na Stadionie Narodowym, zawitał także na warszawskie plaże, gdzie można ćwiczyć na przenośnych koszach wypożyczając nieodpłatnie dyski. Wielokrotnie prezentowano sport w formie akademii prowadzonych m.in. przez naszego reprezentanta.
Czy to czas na pole do disc golfa w Warszawie? Przykład USA i Finlandii pokazują, że jest to ciekawa inwestycja sportowa dostępna dla osób w każdym wieku, zyskująca na popularności i nie wymagająca wielkich nakładów zarówno od inwestora jak i użytkownika. Czechy zyskały niemal 30 pól w ciągu ostatnich kilku lat. Z pewnością jedno pole w Polsce nie wystarczy, aby rozwinąć tę dyscyplinę i wykształcić profesjonalnych graczy. Ale nie o profesjonalnych graczy tutaj chodzi. Pola są przede wszystkim miejscem spotkań, sposobem na rewitalizację przestrzeni – zmianę w otoczeniu i zmianę społeczną. Wraz z pojawieniem się pola disc golfowego pojawiają się gracze, tworzy się amatorska liga, teren zaczyna przyciągać innych użytkowników i staje się bezpieczniejszy. Disc golf powinien stać się ciekawą alternatywą podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych na terenach parkowych, poddawanych działaniom rewitalizacyjnym a nawet rekultywacyjnym (pola golfowe w Polsce powstają nawet na chałdach). Wpisanie tego rodzaju aktywności w plany zagospodarowania przestrzennego polskich miast i wsi wydaje się w tym momencie mżonką, gdzie indziej jest to sprawdzony sposób dostosowania przestrzeni miejskiej do wymagań obecnego stylu życia jego mieszkańców (Inscribing Lifestyle into Uderutilized Landscapes, M.G. Plansky).
Disc golf to sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Do tej pory można było w niego zagrać jedynie na konsoli Play Station. Ci, którzy mieli okazję spędzić kilka godzin chodząc z dyskiem od drzewa do drzewa, wiedzą jakie to może być przyjemne. Dla innych może być to dziwne lub głupie. Czas pokaże, jak do tego podejdą władze polskich miast i dzielnic – większość pól na świecie stanowią publiczne pola free-to-play (bez opłaty za grę). Mamy nadzieję, że dołączymy wkrótce do disc golfowej Europy.
Zespół Disc Golf Poland
Materiały prasowe European Disc Golf Championchips 2014
Materiały prasowe Disc Golf Poland
No Comment