Ostatnia aktualizacja 20.08.2019
Historia Disc Golfa
Na próżno szukać dokładnej daty i miejsca powstania tej dyscypliny sportu. Najczęściej zakłada się, że disc golf pochodzi z Ameryki Północnej. Istnieje kilka źródeł dotyczących prekursorów gry pochodzących z różnych części tego kontynentu, którzy prawdopodobnie nie wiedzieli o sobie nawzajem. Pierwsze informacje na temat zabawy, którą można uznać za pierwowzór disc golfa pochodzą z Vancouver w Kanadzie.
Rok 1926
Grupka dzieci w wieku szkolnym wymyśla grę, która polega na rzucaniu pokrywką od puszki do celu z ustalonego wcześniej miejsca. Gra otrzymała nazwę ‘Tin Lid Golf’ a mecze rozgrywano na polu wybudowanym na terenie szkoły. Gra nie zyskała popularności gdyż jej twórcy dorastając wybierali bardziej popularne i promowane przez szkołę dyscypliny. Wkrótce ‘Tin Lid Golf’ okazał się jedynie krótkim epizodem. Nie wiedzielibyśmy nawet o jej istnieniu gdyby nie jeden z pomysłodawców, który jako dorosły mężczyzna dowiedział się o disc golfie i opowiedział tę historię.
Lata 30′ – 60’
Wiele podobnych zabaw i gier kończyło w podobnym stylu, co ‘Tin Lid Golf’. Liczne wzmianki i próby nie przynoszące większej popularności. W latach 50-tych Walter Frederick “Fred” Morrison zaczyna produkować latające dyski a w roku 1957 sprzedaje prawa do wynalazku firmie Whamo-O otrzymując wzamian milion dolarów. Firma Whamo-O jest obecnie jednym z największych producentów na świecie a nazwa ‘frisbee’ jest zarezerwowana wyłącznie dla jej produktów. Pozostaje tajemnicą dlaczego disc golf ‘nie chwyta’ podczas rosnącego zainteresowania latającymi dyskami.
Rok 1960
Jedną z proponowanych dyscyplin jest Sky Golf – komercyjne przedsięwzięcie firmy Copar Plastics z Chicago wprowadzające do sprzedaży w sklepach sprzęt do gry. Próba zakończona niepowodzeniem głównie z powodu nie ukształtowanej jeszcze kultury frisbee.
Rok 1965
Kluczowy moment dla rozwoju dyscypliny i zrozumienia jej związku z golfem. George Sappenfeld pracuje jako wychowawca sportowy podczas wakacyjnej przerwy między zajęciami w collegu. Podczas popołudniowej gry w golfa wpada na pomysł, by umożliwić dzieciom grę w golfa na placu zabaw zastępując kij i piłeczkę golfową latającym dyskiem. Rozwija swój pomysł 3 lata później gdy po zakończeniu studiów zostaje kierownikiem do spraw parków i rekreacji w mieście Thousand Oaks w stanie Kalifornia. Zwraca się on z prośbą do Ed’a Headricka z firmy Wham-O o pomoc w zorganizowaniu zawodów sportowych – otrzymuje latające dyski i obręcze ‘hula-hoop’ pełniące rolę celu.
Po tym wydarzeniu ze strony firmy Whamo-O nie słychać żadnej wieści o disc golfie przez kolejne 7 lat. Do tego w 1972 opublikowano ‘Goldy Norton’s Official Frisbee Handbook’ z którego wynika, że wśród możliwości wykorzystania Frisbee nie ma niczego na kształt disc golfa, jak gdyby sport nigdy nie istniał a firma Wham-O nie wyrażała najmniejszego zainteresowania dalszą współpracą z panem Sappenfieldem.
Rok 1972
W mieście Rochester, stanie Nowy Jork, grupka ludzi od dwóch lat we własnym zakresie uprawia tę dyscyplinę. Mają oni własne pola, turnieje a nawet rozgrywki ligowe. W 1972 organizują mistrzostwa o nazwie ‘Second Annual City of Rochester Disc Golf Championship’.
Rok 1974
Gdy zawodnicy z Rochester dowiadują się o istnieniu międzynarodowego związku graczy frisbee oraz rozwijającej się poza ich miastem kulturze frisbee, decydują się zorganizować ogólnokrajowy turniej o nazwie ‘American Flying Disc Open’. Aby nadać turniejowi większą rangę, sprawdzić ilu jest graczy i osób potencjalnie zainteresowanych disc golfem, jako nagrodę dla zwycięzcy fundują samochód. Zwycięzcą zostaje Dan Roddick.
Po sukcesie z 1974 roku firma Wham-O zmienia swoje podejście do disc golfa. Niecałe 9 miesięcy po wygraniu zawodów Dan Roddick otrzymuje propozycję objęcie stanowiska dyrektora ds. promocji sportu w nowoutworzonym dziale firmy.
Rok 1975
Objęcie stanowiska przez Dana Roddicka przynosi szybko pozytywne skutki – dzięki jego staraniom i wsparciu ze strony społeczności zgromadzonej wokół disc golfa Ed Headrick włącza ten sport do planu nadchodzących mistrzostw ‘World Frisbee Championship’.
Rok 1976
Ed Headrick wierząc w nadchodzący sukces tej dyscypliny rezygnuje ze swojego stanowiska w Wham-O i zakłada Disc Golf Association Company. Dan Roddick włącza disc golf do turnieju kwalifikacyjnego przed „World Frisbee Championship” – wydarzenia corocznie sponsorowanego przez Wham-O. Rozpoczyna tym samym gwałtowny wzrost popularności tego sportu, prezentując dyscyplinę tysiącom graczy frisbee. Otwiera tym samym rynek dla firmy Disc Golf Association, która zaczyna sprzedawać pola disc golfowe w całym kraju.
Wielu graczy zaczyna marzyć o organizacji międzynarodowych zawodów i profesjonalizacji sportu. Aby zapanować nad tak szybkim rozwojem disc golfa tworzą wspólnie PDGA (Professional Disc Golf Association) – organizację która zrzesza zawodników z całego świata. PDGA pełni do dzisiaj swoją rolę i sprawia, że disc golf staje się niemal tak profesjonalnym sportem jak jego starzy brat golf.
Dzisiaj
Dziś grać w disc golfa można praktycznie wszędzie a sprzęt potrzebny do uprawiania tej dyscypliny staje się coraz bardziej dostępny. Aby zobrazować skalę rozwoju tego sportu warto przytoczyć, że aktualnie w Stanach Zjednoczonych znajduje się 6329 oficjalnych pól do gry w disc golf, zaś na całym świecie 8094. Nowe kraje rozwijają się w bardzo szybkim tempie skracając niemal 40-letnią historię rozwoju gry w Stanach do kilku-kilkunastu lat zintensyfikowanej pracy nad tworzeniem infrastruktury. W Europie prym wiedzie Skandynawia: Finlandia – 478, Szwecja – 173 pól, Niemcy – 98, Czechy – 90, Wielka Brytania – 79, Norwegia – 74 i Dania – 59 (dane PDGA na 14. grudnia 2018 dostępne w raporcie 2019 PDGA International Program Guide, aktualizacja Marzec 2019)
Historia disc golfa w Polsce
W Polsce disc golf stał się rozpoznawalny dzięki konsoli Play Station i grze Sports Champion, która wielu osobom pozwoliła poczuć się jak na prawdziwym polu disc golfowym, poznać zasady i przyjemnie rywalizować ze znajomymi przed ekranem telewizora. Pierwsze pole w Polsce powstało w 2008 r. w miejscowości Marczów k. Jeleniej Góry, przy pensjonacie Jaskółka – miało 18 dołków! Jego założycielem był Roel den Burger #37681, pierwszy zawodnik PDGA w Polsce (projekt powstał przy współpracy z Robem Mertensem #12804. Drugie powstało k. Krakowa przy Pałacu w Paszkówce w roku 2011 z inicjatywy właścicieli. Oba obiekty są zamknięte. Pierwszym publicznym polem może się pochwalić Park Śląski w Chorzowie. Od tego momentu obserwujemy rozwój dyscypliny, wzrost ilości pól i graczy. Ma to związek z działaniami prowadzonymi przez Disc Golf Poland i Polskie Stowarzyszenie Disc Golfa. Obecnie w Polsce jest 10 pól a liczba graczy PDGA w roku 2018 wynosiła 43.
Autor: Piotr Hołda
Konsultacje: Artur Zduniuk
Źródła:
- Palmeri, Jim. ‘Brief History of Disc Golf’, www.pdga.com/history, [dostęp: 29.01.2013]
- Wikipedia. ‘Flying disc’, www.en.wikipedia.org/wiki/Flying_disc, [dostęp: 29.01.2013]
- Wikipedia. ‘Walter Frederick Morrisson’, http://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Frederick_Morrison, [dostęp: 29.01.2013]
- Wikipedia. ‘Professional Disc Golf Association’, http://en.wikipedia.org/wiki/PDGA, [dostęp: 29.01.2013]
- PDGA, 2019 PDGA International Program Guide, https://www.pdga.com/files/2018_pdga_international_program_guide_-_complete_march_2018.pdf, [dostęp: 20.08.2019]