Trzy ważne imprezy związane z dyskami odbyły się w dniach 16-18 września 2022. Co to za imprezy? Jaka jest ich ranga? Kim są organizatorzy? Ilu było uczestników? Kto wygrał? Jak wyglądała komunikacja o wydarzeniu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Dodatkowe uwagi, oceny i opinie miały na celu umożliwić dokładniejszą analizę i wyjaśnić kwestie nieoczywiste.

Mistrzostwa Polski Ultimate Mixed 2022

Lokalizacja: Wrocław (Pola Marsowe)
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate, Duch Gry – Stowarzyszenie Rozwoju Ultimate
Wydarzenie FB: Mistrzostwa Polski w Ultimate Frisbee

MOICO Polish Disc Golf Championship powered by Latitude64°

Lokalizacja: Wrocław (Na Grobli)
Organizator: Moico Disc Golf Wrocław / Jakub Czopek / Mariusz Max Kielonko
Wydarzenie FB: MOICO Polish Disc Golf Championship powered by Latitude64°

USDDN World Finals 2022

Lokalizacja: Poznań (Park Cytadela)
Organizator: Latające Psy
Wydarzenie FB: USDDN World Finals 2022


Impreza ultimate wydaje się najbardziej spójna i czytelna. Szukając jej na FB wpisujemy ‘mistrzostwa polski ultimate’ lub ‘mistrzostwa polski frisbee’ i trafiamy albo na dedykowany profil nazwany ‘Mistrzostwa Polski w Ultimate‘ istniejący od 2014 roku (zawodowa liga sportowa), na którym znajdują się informacje o zawodach z ubiegłych lat i tegorocznych mistrzostwach pozostałych kategorii albo bezpośrednio na wydarzenie FB nazwane ‘Mistrzostwa Polski w Ultimate Frisbee‘. Na materiałach promocyjnych ładne zdjęcia, powtarzane elementy graficzne wykorzystujące logo tej edycji mistrzostw (za które należy się medal) oraz tytuł zawodów: ‘Mistrzostwa Polski Ultimate Mixed 2022‘, datę i miejsce: Wrocław, 16-18.09.2022, Pola Marsowe. Oprócz pól korzystano także ze Stadionu Olimpijskiego. Tereny i obiekty wokół są pod opieką AWF Wrocław, lokalizacja jest wręcz idealna. Organizatorem jest istniejące od 2007 r. Polskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate z siedzibą w Warszawie oraz DUCH GRY – Stowarzyszenie Rozwoju Ultimate istniejące od 2016 r. z siedzibą we Wrocławiu. Z informacji na wydarzeniu FB dowiemy się w jakich godzinach zawody ‘w niesamowitej dyscyplinie Ultimate Frisbee’ się odbędą, że wstęp jest wolny a z postów w dyskusji – jak oglądać mecze live. Wydarzenie na FB zostało utworzone dopiero 14 września, ale przez kilka dni pojawiło się na nim niemal 20 postów, było najbardziej czytelne i estetyczne. Opublikowano 8 artykułów z prezentacjami zespołów, linki do wyników i transmisji live (6 meczy w sobotę i 4 mecze w niedziele), zamieszczane były na bieżąco galerie zdjęć z każdego dnia (niemal 400 fotek) i krótkie filmy. Na koniec piękny film z ceremonii wręczenia nagród w słońcu i deszczu, zbliżenia na wielki przechodni puchar, medale, pięknie wykaligrafowane dyplomy, publiczność na trybunach i świętujących zwycięzców. Aż miło popatrzeć. Sprawy wewnętrzne i mniej istotne udało się pominąć lub omówić na innym profilu.

Poniżej znajdziecie szczegółowe dane liczbowe o uczestnikach, ale w skrócie było 353 zawodników. Wprawdzie większość to mężczyźni, ale w dużym zaokrągleniu połowa to kobiety. Najmłodszy zawodnik miał 14 lat a najstarszy 55 lat. Warto wspomnieć, że oprócz drużyn ważne nagrody otrzymuje indywidualnie zawodnik (MVP) i zawodniczka (WMVP), którzy są objawieniem turnieju (MVP to skrót od Most Valuable Player). Jeśli chodzi o publiczność, to nie mam danych. Z treści dostępnych w internecie nie wynika, żeby imprezę odwiedziły tłumy. Na filmie z finału tworzą ją głównie pozostali zawodnicy i wypadają w tej roli doskonale. Z doświadczenia wiemy, że imprezy ultimate są dość popularne, dobrze się je ogląda i pojawiają się na nich rodziny, znajomi, przyjaciele i bliscy a atmosfera jest znakomita.

Ilu jest Mistrzów Polski w ultimate? Fani Savage Ultimate powiedzą, że jeden, ale w drugiej lidze wygrał Wrocław Południe. Czyli dwóch… Ale mowa o wynikach MIXED, którym te Mistrzostwa Polski były poświęcone. W ultimate rozgrywane są jeszcze Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Plażowe Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Open/Women, Halowe Mistrzostwa Polski i Młodzieżowe Halowe Mistrzostwa Polski. Co więcej – dwa tygodnie temu dokładnie w tym samym miejscu odbyła się impreza jeszcze większej rangi. Na Juniorskie Mistrzostwa Świata Wrocław 2022 (WJUC) oraz Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U-17 zjechało 49 drużyn i ponad 1000 zawodników a impreza trwała tydzień!

Wyniki Mistrzostw Polski Ultimate Mixed (I liga)
Złoto Savage Ultimate
Srebro AKS ZŁY Sikalafon
Brąz Flow Ultimate Wrocław
Nagroda WMVP: Monika Zaczkowska
Nagroda MVP: Adam Łepak

Wyniki Mistrzostw Polski Ultimate Mixed (II liga)
Złoto Wrocław Południe
Srebro Pogoń Pyton
Brąz Ultimatum
Nagroda WMVP: Kinga Szymczak
Nagroda MVP: Ryszard Łuczyn

MPX2022 w liczbach:
– 19 zespołów (12 w I Lidze i 7 w II Lidze)
– 353 wszystkich zawodników
– 18,58 osoby średnio w drużynie
Najmłodsze osoby na turnieju mają odpowiednio:
– w I Lidze 14 lat (kobieta) i 16 lat (mężczyzna),
– w II Lidze 14 lat (kobieta) i 15 lat (mężczyzna)
Najstarsi zawodnicy (choć nikomu wieku nie wypominamy!):
– w I Lidze 39 lat (kobieta) i 42 lat (mężczyzna),
– w II Lidze 41 lat (kobieta) i 55 lat (mężczyzna)
Ciekawostką jest fakt, że w I Lidze gra 100 kobiet, a na całym turnieju 200 mężczyzn

Na wydarzenie FB odpowiedziało 230 użytkowników (145 wzięło udział / 85 zainteresowanych). Obejrzeć można było transmisje live z finałów w dobrej jakości, z komentarzem umożliwiającym nieznającym tego sportu połapanie się i poznanie zasad oraz wykorzystywanych w ultimate pojęć. Filmy szybko osiągnęły 0,5 i 1 tysiąc obejrzeń.


Impreza disc golfowa to także Mistrzostwa Polski, ale ich nazwa podana jest w języku angielskim oraz zawiera nazwy sponsora i partnera. Długą nazwę tłumaczą conajmniej 2 powody. Otóż w przeciwieństwie do zawodów ultimate na imprezie pojawiają się zawodnicy z innych krajów a informacja i wyniki pojawiają się na stronach stowarzyszenia Professional Disc Golf Association (były to zawody najniższej rangi, czyli ‘C-tier’). Zawodnikom zależy nie tylko na tytule Mistrza Polski ale i na ratingu, porównywaniu się do graczy z sąsiednich krajów, Europy i świata. Odpowiedni rating jest wymagany podczas rejestracji na ważniejsze zawody w Europie i świecie. Czy obcokrajowcy mogą zostać Mistrzami Polski? Czy trzeba wygrać Mistrzostwa Polski, żeby zostać Mistrzem Polski? To trudny temat na kolejny artykuł. Koszty przygotowania pola na takie zawody (np. koszenie kilku hektarów, prace porządkowe, zakup sprzętu) przekraczają często możliwości klubów i stowarzyszeń a dodatkowe nagrody lub zawarty w ramach wpisowego sprzęt sportowy przyciągają zawodników a to wyłącznie na nich skupia się impreza – każdy sponsor i partner jest więc na wagę złota. Nie zmienia to faktu, że szukając na FB ‘mistrzostwa polski disc golf’ znajdujemy dwa anulowane wydarzenia online nazwane ‘Mistrzostwa Polski Disc Golf Wrocław 2022’ oraz link do właściwego wydarzenia o nazwie ‘MOICO Polish Disc Golf Championship powered by Latitude64°‘, które jest również wydarzeniem online, przez co nie ma w nim znacznika lokalizacji. Informacja na wydarzeniu jest skierowana wyłącznie do zawodników a większość postów dotyczy płatności i rejestracji. Na zdjęciu wydarzenia trochę za dużo się dzieje. Pojawia się logo sponsora, partnera (innego niż w tytule), stowarzyszenia PDGA i wrocławskiej drużyny, która jest zarejestrowanym klubem sportowym. Ostatnio zyskując patrona grupa zmieniła nazwę z ‘Wrocław Disc Golf’ na ‘Moico Disc Golf Wrocław‘. Organizatorem wydarzenia na FB jest Jakub Czopek i Mariusz Max Kielonko, którzy reprezentują klub, ale bytem prawnym i faktycznym organizatorem jest Klub Sportowy Disc Golf Wrocław.

Choć disc golf jest stosunkowo młodą dyscypliną w naszym kraju, potencjał tej rangi imprezy powinien być lepiej wykorzystany do promocji sportu. Impreza odniosła sukces i miała największą liczbę uczestników w historii. Zabrakło tylko tej jakości komunikacji co w przypadku ultimate. Na FB klubu cisza, na wydarzeniu niespójnie i tak jakby była to grupa prywatna. Puchary, dyplomy i nagrody (sporej wartości) były, widoczność sponsorów i partnerów na miejscu wydarzenia też, ale zabrakło ogrania imprezy w mediach. Pojawił się zaś live z jednego dołka, relacja z dogrywki (Disc Golf Media Polska) i krótki materiał w telewizji publicznej. Specyfika sportu sprawia, że live z wydarzenia nie jest tak ciekawy jak coverage, na który trzeba chwilę poczekać a który ma się ukazać.

Dziwi i smuci fakt, że partnerem lub organizatorem wydarzenia nie jest silna organizacja zrzeszająca polskich graczy. W tym i ubiegłym roku informacje o Polskim Stowarzyszeniu Disc Golfa nie były umieszczane przez organizatorów. Jak się okazuje celowo. Osłabienie pozycji stowarzyszenia i brak innej organizacji lub komitetu skutkuje obniżeniem rangi najważniejszych zawodów krajowych, brakiem nadzoru, komercjalizacją imprezy i błędami popełnianymi przez organizatorów. Chętnych do organizacji MP nie ma wielu. Gdyby nikt się nie zgłosił, mogłyby się nie odbyć. Wybór jest dokonywany przez małe grono osób zrzeszonych w PDGA a nie całą społeczność graczy i istniejące kluby. Trudno znaleźć listę dotychczasowych Mistrzów Polski. Na szczęście sprawnie działająca organizacja międzynarodowa skrupulatnie zbiera i przechowuje dane i statystyki, ale problemy mogą pojawiać się choćby podczas alokacji miejsc na imprezy międzynarodowe. Disc golferzy mogą marzyć lub śnić o warunkach rozwoju sportu, wspierania kadry, młodzieży, organizacji imprez i jakości jaką zawodnikom ultimate zapewnia działające dwukrotnie dłużej PSGU. Pozostaje liczyć na to, że jest to moment przełomowy, który przyniesie zmiany na lepsze.

Disc golfowe wydarzenia w Polsce nie są jeszcze nastawione na kibiców, co też warto zmienić. Jest to trudniejsze z uwagi na rozległy, nieraz trudno dostępny teren, na którym rozgrywane są tego typu wydarzenia, czy konieczność zapewnienia bezpieczeństwa oglądającym, wyznaczone stref dla kibiców itp. Organizacja nadzorująca powinna zająć się takimi kwestiami, stawiać wymagania organizatorom, wspierać ich organizacyjnie i finansowo a przede wszystkim myśląc perspektywicznie. Mistrzostwa Europy odwiedziło w tym roku ponad 15 tysięcy osób w ciągu tygodnia a wypłaty dla graczy sięgały pół miliona złotych. Nie ma co siedzieć z założonymi rękami – disc golfowe mistrzostwa Europy lub świata w Polsce same się nie zrobią.

Istotną sprawa jest to, że ekipa z Wrocławia włożyła mnóstwo sił w cały projekt. Komunikacja medialna i kibice są w tym momencie mniej ważne niż przygotowanie pola, zawodów, gra o tytuł, świętowanie sukcesu a wkrótce… Budowa stałego pola. Impreza nie odbyłaby się we Wrocławiu, gdyby klub nie podpisał umowy użyczenia terenu (maj) i nie wygrał konkursu na organizację zawodów (czerwiec). Bez sponsora cała impreza byłaby niezwykle trudna do przeprowadzenia a także nie przełożyłaby się na budowę stałego pola na tym samym terenie – co już zapowiedzieli organizatorzy. Samo przygotowanie obiektu to kosztowne, trudne i nieraz niebezpieczne zajęcie. Patrząc z tej perspektywy rozłożenie taśm na ładnie przystrzyżonym obiekcie przeznaczonym do gry w ultimate jest mniej uciążliwe a energię i środki można przeznaczyć na relacje live i zaangażowanie kibiców. W przypadku disc golfa we Wrocławiu kolejne lata będą przynosiły owoce pracy wykonanej przez organizatorów wydarzenia, za które należą się ogromne wyrazy uzania.

Impreza odbywała się jakieś 3 km w prostej linii od zawodów ultimate. Szkoda, że nie było jakiegoś połączenia i związku między tymi wydarzeniami. Zawodnicy obu dyscyplin znają się często. Widoczna jest też migracja z ultimate do disc golfa (raczej nie na odwrót). Teren jest perspektywiczny, piękny i duży. Z pewnością daje satysfakcję zawodnikom. Biorąc pod uwagę, że zawodnicy przyjeżdżają z każdej części Polski, Wrocław to doskonałe miejsce na takie imprezy.

Wyniki MPO (Open)
1. Szymon Mikulski
2. Miłosz Boruszewski
3. Piotr Szymański

Wyniki FPO (Female Open)
1. Patrycja Skórzewska
2. Nikola Mech
3. Zofia Zakroczymska

Wyniki Masters 40+
1. Łukasz Sularz
2. Pavel Bruckler
3. Marek Ziemiński

Wyniki Masters Woman 40+
1. Joanna Kot
2. Maria Onikki-Górski
3. Agata Orłowska

Wyniki Master 50+
1. Andrzej Borkowski
2. Wojciech Wącior
3. Jacek Kowalski

Wyniki Junior 18
1. Szymon Rozynek
2. Szymon Walczak
3. Cezary Wiater

Liczba zawodników: 134
MPO · Open (100)
FPO · Open Women (7)
MP40 · Pro Masters 40+ (14)
FP40 · Pro Masters Women 40+ (4)
MP50 · Pro Masters 50+ (6)
MJ18 · Junior ≤18 (3)

Opłaty discgolf:
Open 180 zł/45 euro
Junior 100 zł/25 euro

Na wydarzenie FB odpowiedziało 189 użytkowników (94 wzięło udział / 95 zainteresowanych). Jedna transmisje live z dołka 18 (2 kamery ustawione na tee i kosz) zebrała ponad 400 wyświetleń, podobnie film promujący. Pojawił się film z dogrywki, wspominki z imprezy a już wkrótce przejście lead card – wszystko na kanale Disc Golf Media Polska.


Impreza o największej randze ‘USDDN World Finals 2022‘ to Mistrzostwa Świata w Dog Frisbee. Była to impreza najwyższej rangi, miała najwięcej uczestników z całego świata, najwięcej kibiców, sponsorów, wystawców, widoczności w mediach. Były to pierwsze MŚ rozgrywane w Europie! Nazwa w języku angielskim jak w disc golfie, bo to światowa akcja, ale już bez sponsorów w nazwie. USDDN to skrót od United States Disc Dog Nationals. Jak to się stało, że rozgrywki odbyły się w Polsce a nie za oceanem? Latający dysk jako wynalazek pochodzi z US, podobnie jak większość mistrzów świata w sportach związanych z dyskami. Nieważne, czy chodzi o dog frisbee, disc golfa, ultimate, czy inne dyscypliny. Wszystko zaczęło się prawie pół wieku temu w Stanach. Powoli sytuacja się zmienia i uznane za najważniejsze na świecie amerykańskie rozgrywki, w których wygrywają Amerykanie stają się najważniejszymi na świecie amerykańskimi rozgrywkami, w których coraz więcej Europejczyków bierze udział i osiągają oni coraz lepsze wyniki. Może w następnych dekadach będziemy mieli częściej okazję zobaczyć Mistrzostwa Świata na naszym kontynencie. Wydaje się, że w przypadku dog frisbee sport jest najmniej usystematyzowany formalnoprawnie i nie połączony tak ważną dla sportu organizacją jak WFDF (World Flying Disc Federation) w przypadku ultimate i PDGA (Professional Disc Golf Association) w przypadku disc golfa. USDDN (United States Disc Dog Nationals) to komitet sterujący tworzony przez reprezentantów z innych krajów, można to też traktować jako zbiór reguł. Tak czy owak USDDN, nie ma zadbanej strony i social mediów, listy mistrzów świata, danych archiwalnych, statystyk itp. Z drugiej strony fakt, że impreza odbyła się w Polsce wynagradza część niedociągnięć a sposób zarządzania umożliwił organizację wydarzenia w Europie.

Szukając wydarzenia na FB przez frazę ‘mistrzostwa świata dog frisbee’ podpowiedzi się nie wyświetlą, ale dotrzemy do wydarzenia nazwanego ‘USDDN World Finals 2022’. Od miesiąca opublikowanych zostało mnóstwo postów – od organizacyjnych i technicznych skierowanych do zawodników, przez informacyjne dotyczące dojazdu, parkingu, obiadów oraz prezentujące wydarzenie, sędziów, lokalizację, trofea i medale po promocyjne, zajawkowe, witające zawodników, linkujące do publikacji w mediach (Onet), partnerów, sponsorów itp. Oczywiście słodkie pieski na zdjęciach zyskiwały mnóstwo lajków. Impreza miała tag #USDDNWF22, na materiałach widoczne 3 logotypy: Latające Psy, Dogfrisbee.pl i Poznań. Fajne logo i materiały graficzne.

Organizator widoczny na wydarzeniu to Latające Psy – seria imprez dla psów – sportowców i ich przyjaciół. Nie do końca wiadomo, czy to jakaś formalna organizacja lub stowarzyszenie. Na plakatach widnieje też Dogfrisbee.pl, czyli istniejący ponad 20 lat sklep, który wspiera także serię konkursów Dog Games i Mistrzostwa Polski. Zacnym partnerem wydarzenia jest Poznań.

Większość komunikatów pojawiała się w języku angielskim stąd pojawiały się pytania publiczności, czy impreza jest darmowa i w jakich godzinach są starty. Oczywiście była darmowa a publiczność miała świetny widok ze wzniesienia. Na miejscu było też wielu fotografów, którzy oferowali swoje usługi, robili piękne sesje oraz zdjęcia latających psów, które wychodzą genialnie. Przez 3 dni pojawiały się transmisje live z komentarzem zapewnione przez kanał organizatora TV LP – Telewizja Latające Psy. Dodatkowo sporo krótkich filmików, fragmenty występów i fajne wywiady z imprezy – można było usłyszeć sprzedawców i sponsorów, publiczność, staff, zawodników, sędziów, przedstawiciela USDDN. Ogólnie psiarze wygrali internety. Organizacja, atmosfera, poziom, komunikacja, lokalizacja, publiczność – wszystko mega. Równolegle odbywała się inna duża impreza Kejter też poznaniak, na której było mnóstwo atrakcji dla publiczności – oba wydarzenia fantastycznie się uzupełniały.

Na wydarzenie FB odpowiedziało 1,7 tysięcy użytkowników (651 wzięło udział / 1,1 tys. zainteresowanych). Dwie transmisje live z komentarzem trwające przez cały dzień (9/10 h!) osiągnęły po 5 tysięcy wyświetleń. Sukcesywnie publikowane są występy poszczególnych teamów, które ogląda ponad pół tysiąca osób.

Wyniki są dostępne tutaj.

Liczba zawodników:
16 krajów, 250 teamów psioludzkich

Opłaty dogfrisbee:
235 PLN – Super Open Freestyle
188 PLN – Super-Pro Toss & Fetch
188 PLN – Division 2 Freestyle
141 PLN – Toss & Fetch


Jeśli chcesz cokolwiek dodać, zauważyć, sprostować – skomentuj poniżej. Jeśli masz pomysły na kolejne wpisy – czekamy na Twoje opinie!


Autor tekstu: Artur Zduniuk
Fot: Materiały organizatorów
Wyróżnione zdjęcie: Giorgio Trovato on Unsplash