fot. Marcin Majewski / www.zlotow.pl

O Złotowie będziemy opowiadać jeszcze nie raz. Dlaczego? Bo jest to miejsce niezwykłe. Wiele małych rzeczy składa się tam w spójną całość tworząc niepowtarzalny klimat miasta. To nie przypadek, że pierwsze pole disc golfowe utworzone w ramach budżetu obywatelskiego powstało właśnie tam. Postaramy się przybliżyć proces powstawania tej inicjatywy w formie case study, opiszemy krok po kroku jak przeprowadzić takie działanie, by zakończyło się sukcesem. Tym razem skupimy się na podstawowych informacjach dotyczących miasta i jego nowej atrakcji.

Kilka słów o Złotowie

Wszystkich, którzy chcą wybrać się do Złotowa zachęcamy do odwiedzenia oficjalnego portalu miasta www.zlotow.pl. W zakładce “Dla Turysty” znajdziecie atrakcje i obiekty, które warto odwiedzić planując wyjazd. Przyjeżdżając na minimum 3 dni macie okazję skorzystać z Karty Turysty. Dzięki niej otrzymacie zniżki w Muzeum Ziemi Złotowskiej, Pływalni Laguna i innych publicznych i prywatnych punktach. Atrakcji jest wiele, przykładem może być rower wodny wypożyczany za darmo wzamian za śmieci zebrane z jeziora podczas wypożyczenia – to pomysł Vanessy, laureatki konkursu ekologicznego.


 

“Złotów. Wielkoposkie Zdroje.” to hasło, które nadaje kierunek wszystkim działaniom i inwestycjom miejskim. “Zbudowanie rozpoznawalnego wizerunku Złotowa jako miejsca przyjaznego i wygodnego do zamieszkania oraz oferującego przyjezdnym usługi pobytowe, zdrowotne i sportowe na wysokim poziomie, niesie dla miasta i jego mieszkańców wiele nowych korzyści i szans.” – mówi Burmistrz Złotowa – Adam Pulit. Disc golf wpisał się doskonale w strategię miasta i został ciepło przyjęty przez mieszkańców. Na imprezie otwarcia pojawili się mieszkańcy sąsiadujących ze Złotowem miejscowości.

Co ciekawe, gracze z Bydgoszczy pojawili się na miejscu gdy tylko usłyszeli pierwsze nieoficjalne informacje o powstaniu pola, reprezentacja z Poznania przyjechała na imprezę otwarcia a miłośnicy disc golfa z Gdańska zapowiedzieli, żę z pewnością będą się w Złotowie pojawiać. Turystyka disc golfowa jest nieodłącznym elementem tego sportu, przejechanie 100-200 kilometrów to żaden problem, jeśli we własnym mieście nie ma takiej infrastruktury jaką może się pochwalić Złotów.

Byłbym zapomniał… Pamiętajcie: Kto nie zakręci jeleniem będąc w Złotowie ten trąba!

Jak dojechać?

Droga z Bydgoszczy to nieco ponad 80 kilometrów, których przejechanie zajmuje półtorej godziny. Są 3 możliwe drogi różniące się tym jak długo pozostajemy na drodze 10/S10. Można 10-tkę ominąć kierując się na Więcbork, pozostać na niej dłużej jadąc przez Łobżenicę albo dojechać aż do drogi 190 przejeżdżając przez Wysoką i Krajenkę. Jadąc z Poznania także mamy kilka opcji, przejechanie 130 kilometrów zajmie mniej niż dwie i pół godziny. Znad morza (Gdańsk) mamy 3 godziny i 200 km, podobnie ze Szczecina.

Wydaje się, że wycieczka pociągiem może być ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli zabierzemy rower. Z Dworca mamy 10 minut spacerem do Basenu Laguna, gdzie znajduje się DiscGolfArena i 2 km do złotowskiego DiscGolfParku. Komunikacja miejska nie istnieje, ale miasto jest stworzone dla rowerzystów – ścieżki są po prostu wszędzie, obok pasów są przejazdy rowerowe a kierowcy są uprzejmi i ostrożni. Zachęcamy do skorzystania z miejskiej wypożyczalni (nad Jeziorem Miejskim / 5 zł za godzinę) – okazja do jeżdżenia złotym rowerem może się nie powtórzyć!


 

Gdzie zjeść?

Koniecznie sprawdźcie Meat & Fit – Slow Food. Mięsożercy odnajdą tam burgerowy raj usypany frytkami belgijskimi lub batatami, weganie zaś mogą się zajadać ciekawą tortillą: hummus, kotleciki z cieciorki, różowa rzepa, marynowana, łagodna papryka peperoni, granat, majonez wegański. Wspaniała obsługa, która pomagała podczas promocji projektu utworzenia pola!

Sprawdzonym przez redakcję Disc Golf Poland miejscem jest też magazyn BISTRO. Tu panuje już bardziej oficjalny klimat, ale też sprzyjający pracy i spotkaniom spokój. Jest sporo miejsca wewnątrz i na zewnątrz, przyjemny i nienachalny design nieustępujący restauracjom, znanym z wielkich miast. Espresso prawidłowe.

Polecamy też placki z Pizzerii Primavera lub Pizzerii Neapoli.

 

Gdzie się zatrzymać?

Wybór nie jest nieduży a ceny nie są małe. Warto szukać noclegu w promocyjnej cenie na booking.com.

Jedną z ciekawszych propozycji są Apartamenty Promenada Złotów. Kusząca lokalizacja z widokiem na jezioro w cenie 200 zł / dobę. Jeśli jedziemy w innym układzie niż solo/duo za każdą kolejną osobę dopłacimy 40 zł. Na pole mamy 20 minut spacerem Promenadą nad Jeziorem Miejskim, rowerem wodnym około 10 minut.

Designersko i nieco taniej można wynająć Industrialny Kwadrat. Ceny ok. 150 złotych, lokalizacja w centrum miasta (2 km od pola). Mieszkanie robi wrażenie. Znana z przychodni pokryta grubą warstwą białej farby gablota w kwadracie ma industrialne wykończenie i kolor stali. Pod umywalką zobaczymy szpitalny przewijak – zwykle obrzydliwie zielony a ten model w niespotykanym w czasach PRL czarnym macie. Plakaty filmowe na ścianach, ciekawe oświetlenie i dobre wyposażenie – zwycięzca plebiscytu redakcji Disc Golf Poland.

fot. Industrialny Kwadrat

Mamy jeszcze położony vis-a-vis DiscGolfAreny Hotel Krajna dysponujący pokojami w wersji standard i deluxe w cenach 100-150 zł. Jest też kilka miejsc, które mają gorszy standard ale za to niższe ceny. Miejscowości położone wokół Złotowa np. Jastrowie, Krajenka, Kujan to kolejne miejsca, które można rozważyć jako miejsca pobytu lub celu wycieczki.

Jak dotrzeć na pole i gdzie wypożyczyć dyski?

Pole Złotów DiscGolfPark znajduje się na zachodnim brzegu Jeziora Miejskiego. Prowadzi do niego Promenada nad Jeziorem Miejskim. Dojazd samochodem z drogi 188 ulicą Powstańców – tabliczka z napisem Powstańców 34 skieruje nas na polną drogę obok transformatorowni, jadąc cały czas prosto dojedziemy do pierwszego dołka. Dyski są do wypożyczenia w recepcji Pływalni Laguna. Wypożyczycie je bezpłatnie po wypełnieniu formularza i zapoznaniu się z regulaminem. Na skwerze tuż obok pływalni znajdziecie też DiscGolfArenę – miejsce to zabawy i treningu. W sezonie letnim dyski do wypożyczenia pojawią się także w Zagrodzie Krajeńskiej.

 

Jak wygląda pole?

Złotów DiscGolfPark to 6-dołkowy obiekt, który jest dedykowany początkującym graczom niezależnie od wieku i predyspozycji sportowych. Dosłownie każdy może przejść pole i świetnie się bawić. Długości dołków wahają się od 50 do 77 metrów. Pole wyposażone jest w kosze DiscGolfPark – takie same są używane podczas mistrzostw europy i świata. Tablica informacyjna pozwala zapoznać się z zasadami gry i układem dołków. Znajdują się na niej także instrukcje dotyczące sposobu trzymania dysku i wykonywania rzutów. Na początku każdego dołka znajduje się miejsce rozbiegu (TeePad) – prostokątny obszar wielkości 1,5 x 2,5 m zapewnia graczom odpowiednią przyczepność podczas wykonywania pierwszego rzutu. Obok znajduje się znak informacyjny z numerem dołka, odległością do kosza i mapą. Dodatkową informacją jest Par, czyli określona przez projektanta pola liczba rzutów, w której dobry gracz powinien ukończyć dołek.

zlotow_teesign

fot. Maria Milancej / www.zlotow.pl

 

Jak wygląda DiscGolfArena?

DiscGolfArena jest miejscem do zabaw i treningu. Kosz został umieszczony na skwerze przed Pływalnią Laguna, znaczniki odległości są rozmieszczone co 1 metr od kosza w cztery strony świata. Możemy grać w kilka osób jednocześnie, zabawy można wymyślać samemu lub wybrać jedną z propozycji znajdujących się na tablicy informacyjnej. Dyski wypożyczamy z recepcji basenu.

fot. Maria Milancej / www.zlotow.pl

Zapraszamy gorąco do odwiedzenia Złotowa i jego nowej atrakcji. Wyślijcie nam koniecznie pocztówkę!

 

Tekst: Artur Zduniuk