Złotów stał się moim ulubionym miastem i to nie tylko dlatego, że w ubiegłym roku w mieście pojawił się w tym mieście disc golf. W tekście mieszam wspomnienia z wyjazdów, rozmów i spotkań z obserwacjami i przemyśleniami. Zwracam uwagę na ważne elementy, które czynią Złotów doskonałym przykładem dla innych osób i instytucji w kwestii wprowadzania disc golfa, ale jest to miejsce niezwykle inspirujące z wielu innych powodów.

Z ogromną radością jechałem w kwietniu b.r. na imprezę otwierającą sezon disc golfowy w Złotowie. Organizatorami imprezy był Złotowski Korpus Ekspedycyjny i Złotowskie Centrum Aktywności Społecznej. Zaproponowałem turniej prezentujący różne formaty gry, opowiadałem o zasadach gry i pomagałem przeprowadzić rozgrywki.

Na miejscu pojawiłem się dzień wcześniej i spotkałem się z Łukaszem Gmurczykiem. To jego projekt zwyciężył w budżecie obywatelskim i to dzięki niemu disc golf pojawił się w tym uroczym mieście. Łukasz kończył konstruować dodatkowe gry, by młodsi goście i osoby towarzyszące mogły bawić się podczas turnieju w jengę, cornhole oraz inne zabawy polegające na rzucaniu lub sprycie. W międzyczasie opiekował się dwójką swoich dzieci, dzwonił do znajomych motywując ich do uczestnictwa w imprezie, dopinał kwestie organizacyjne pozostając przez cały czas uśmiechniętym i pełnym optymizmu.

INICJATOR 

Łukasz był kiedyś na Alasce (2008 r.) i opowiedział członkom Złotowskiego Korpusu Ekspedycyjnego o swojej wyprawie i disc golfie, którego tam zobaczył (2011 r.). Złożył projekt w ramach budżetu obywatelskiego (2017 r.) i wygrał. Wszystko zaczyna się od jednej osoby – najczęściej aktywnej, działającej na rzecz lokalnej społeczności, którą disc golf zauroczył lub zainteresował. Bez takich osób trudno jest zaszczepić disc golfa.

Jeśli inicjator jest osobą lubianą, godną zaufania i włączającą się w życie lokalnej społeczności a mam nadzieje, że taką osobą jesteś Ty, wszystko staje się możliwe dzięki pomocy, którą otrzymasz od innych! Poproś znajomych, żeby pomogli ci zaszczepić disc golf w twojej okolicy – wsparcie może przyjść z każdej strony.

DZIAŁANIA PROMOCYJNE

Projekt Łukasza wygrał, bo zagłosowała na niego odpowiednio duża liczba mieszkańców a dokładnie 248 osób. Jako mieszkaniec dużego miasta mógłbym stwierdzić, że to niewiele – projekty w stolicy otrzymywały więcej głosów i nie wygrywały głosowania. A teraz pomyślcie jednak, że chcecie przekonać kogoś do pomysłu, o którym trudno jest opowiedzieć w kilku słowach. Jak zachęcić innych do zagłosowania na projekt zakładający budowę pola do gry, w którą nikt nie grał?

Pole w Złotowie jako pierwsze w Polsce powstało w ramach budżetu obywatelskiego. Zgłoś projekt disc golfowy w swoim mieście!

Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Wsparcie medialne, widoczność w lokalnych punktach usługowych, szeptany pr to elementy sprawnie przeprowadzonej przez Łukasza kampanii, w której starał się przekonać mieszkańców, że disc golf będzie korzyścią dla miasta, że jest okazją do spędzenia czasu z rodziną i znajomymi w sposób aktywny i przyjemny.

Jak wypromować pomysł?

Łukasz dotarł do mediów i przygotowywał artykuły poświęcone zasadom gry w disc golfa i prezentacji pomysłu. Zaangażował wiele osób w zbiórkę podpisów – go głosowania zachęcały nawet zaprzyjaźnione punkty usługowe. Zobaczcie ile razy pojawiły się informacje o disc golfie w Złotowie.

02.09.2017 Złotowianie, decydujcie. Na co będziemy głosowali we wrześniu?11.09.2017 DiscGolfPark – Projekt Obywatelski na 2018 rok
15.06.2018 Disc golf parku nie będzie przy plaży
06.10.2018 DiscGolfPark w Złotowie!!!
06.10.2018 DiscGolfPark
26.10.2018 DiscGolfPark w Złotowie
29.10.2018 W Złotowie Mają DiscGolfPark
11.11.2018 Otwarcie złotowskiej DiscGolfAreny
11.11.2018 DiscGolfPark – zaproszenie na otwarcie!!!
12.11.2018 DiscGolfPark i Arena już otwarte!
14.11.2018 DISCGOLFPARK W ZŁOTOWIE
14.11.2018 Złotów: Disc Golf z budżetu obywatelskiego
20.11.2018 DiscGolf taka rozrywka jedynie w Złotowie
08.04.2019 Pierwszy turniej DiscGolf w Złotowie
08.04.2019 DiscGolf – pierwszy turniej w Złotowie 14 kwietnia
14.04.2019 DiscGolfPark
14.04.2019 Złotowski Turniej DiscGolf
15.04.2019 Pierwsze zawody DiscGolf-a w DiscGolf Parku – Złotów
15.04.2019 I Turniej DiscGolf w Złotowie
29.05.2019 W niedziele 2 czerwca odbędzie się pierwsze spotkanie Ligi Latających Talerzy
13.06.2019 DISC GOLF PARK

DZIAŁANIA WSPIERAJĄCE

Po fazie głosowania Łukasz relacjonował postępy w realizacji zadania, zapraszał do gry i tłumaczył jak korzystać z infrastruktury. Brał udział w tworzeniu procedur związanych z wypożyczaniem dysków (konsultował regulamin), trzymał rękę na pulsie w sprawach porządkowych dotyczących umieszczenia znaków informacyjnych kierujących na pole, śmietników i ławki. Na polu pojawiły się dodatkowe informacje np. prośby o sprzątanie po psach, nie wyrzucanie śmieci. Spontanicznie organizowano zbieranie śmieci i porządkowanie pola. Powstała też Liga Latających Talerzy, na którą zaprasza Złotowski Korpus Ekspedycyjny. Łukasz pojawia się także na imprezach miejskich, gdzie promuje aktywność na świeżym powietrzu, zawsze zabierana nie kosz i dyski.

Na stronie Chodź na dwór i FanPage zobaczycie pozostałe inicjatywy Łukasza. Możecie się z nim kontaktować bezpośrednio – zapewnił, że osobiście nakręci was do wystartowania z podobnym projektem.

UWAGA! TO MOŻE POTRWAĆ

Od pomysłu do realizacji może minąć trochę czasu. Lepiej zacząć już dziś, bo możemy minąć się z terminarzem dofinansowań, w budżecie miejskim może nie być na disc golfa pieniędzy lub odpowiedniego terenu, tworzenie grupy wsparcia może pójść wolniej niż zakładaliśmy. Im szybciej powstanie grupa wspierająca działania inicjatora, tym wcześniej zagracie na stałym polu. Warto namówić tych, którzy mogą sobie na to pozwolić na zakup przenośnych koszy. Może taki sprzęt będzie przydatny jakiejś placówce? Grupa z Poznania rozgrywa 18 dołków wykorzystując jeden kosz, przestawiając go 6 razy i zagrywając na niego zawsze z 3 pozycji. Da się?