Prowadzimy kampanię wspierającą rozwój disc golfa w Polsce tworząc portal i fanpage który edukuje, promuje i zachęca do gry. Disc Golf Poland to medium informujące o aktualnościach z Polski i świata a także sieć miłośników disc golfa dążąca do stworzenia warunków do gry w całej Polsce.

DISC GOLF NA ŚWIECIE

Disc golf jest przyjemną, dostępną dla osób w każdym wieku dyscypliną popularną w USA i zdobywającą Europę. Na świecie istnieje ponad 7000 pól, większość z nich w Stanach. Największą liczbą pól w Europie może się pochwalić Finlandia ma ich ponad 450!

Organizacją zrzeszającą graczy z całego świata i tworzącą standardy jest PDGA Professional Disc Golf Association. Obecnie zrzeszonych jest w niej ponad 40-stu zawodników z Polski. Najważniejsze turnieje to USDGC (United States Disc Golf Championship), EDGC (European Disc Golf Championship) i Mistrzostwa Świata (PDGA Professional Disc Golf Campionships).

DISC GOLF W POLSCE

Najstarsze pole publiczne znajduje się w Parku Śląskim w Chorzowie – opiekuje się nim klub Silesian Disc Golf League. Pole rozrosło się z 9 do 12 dołków i było gospodarzem wielu turniejów. Działania grupy przyczyniły się do powstania kolejnego obiektu w Katowicach oraz założenia Polskiego Stowarzyszenia Disc Golfa. Kolejne pole w okolicy powstało w Gliwicach (Park Chrobrego). Na Politechnice Śląskiej, otwarta została pierwsza w Polsce sekcja disc golfa. W Warszawie po nieudanych próbach utworzenia obiektu w ramach budżetu partycypacyjnego grupa graczy Disc Golf Warszawa (oraz wspierające ją firmy, instytucje i osoby prywatne) ufundowała i zamontowała sprzęt do gry na terenie Stadionu Syrenki w Warszawie. Było to pierwsze dostępne publicznie pole utworzone i utrzymywane w czynie społecznym przez grupę miłośników disc golfa (później zlokalizowane na Bemowie, obecnie ma być przeniesione do Dzielnicy Wawer). Zieleniec DiscGolfPark to z kolei modelowy obiekt, na którym odbyły się pierwsze w Polsce międzynarodowe zawody dające punkty w ratingu PDGA (Proffesional Disc Golf Association), położone malowniczo na zboczach Gór Orlickich. Pole jest dostępne bezpłatnie w sezonie letnim jako atrakcja turystyczna. Treningowe pole Nosselia DiscGolfPark to przykład udanej inwestycji na terenie prywatnym – pierwsze pole na Mazowszu, które rozrosło się z 5 do 9 dołków w ciągu jednego roku. Jeden z obiektów powstał na terenie akademii golfowej w Sand Valley Golf Resort (Pasłęk). Najnowsze pole to Złotów DiscGolfPark – powstało jako pierwsze w ramach budżetu obywatelskiego.

ZASADY GRY

Gracze poruszają się po polu jak golfowy flight startuje się z miejsca zwanego ‘tee’ rzucając dysk do kosza oddalonego o 50-250 metrów. Kiedy wszyscy zawodnicy w danej grupie (zwykle 4 os.) wykonają pierwszy rzut podchodzą do swoich dysków i wykonują kolejny z miejsca, w którym się znalazły. Zaczyna osoba, której dysk upadł najdalej od kosza.

Pierwsza kolejka kończy się w momencie, gdy każdy z zawodników wrzuci dysk do kosza. Zawodnik zdobywa 1 punkt za każdy wykonany rzut, może także uzyskać punkt karny, gdy dysk opuści granicę pola ‘OB’ lub zawiśnie na drzewie. Od zdobytych punktów odejmuje się normę ‘par’. Par może dotyczyć kosza lub pola i oznacza ilość liczbę rzutów, w których dobry zawodnik powinien zaliczyć dołek lub przejść całe pole.

Po każdej kolejce grupa przechodzi do kolejnego ‘tee’ wykonując rzuty drugiej kolejki w kierunku następnego kosza. Wygrywa osoba, która zakończy rundę z najmniejszą liczbą punktów.

Kontakt:

Artur Zduniuk

M: +48 510 988 602

E: office@discgolfpoland.pl

Portal www.discgolfpoland.pl

Fanpage www.facebook.com/discgolfpoland

W celu uzyskania materiałów zdjęciowych prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.