W miesiącu kwietniu na Politechnice Śląskiej rozpoczęły się regularne zajęcia wychowania fizycznego z disc golfa. Ośrodek Sportu zaopatrzył się w potrzebny sprzęt do prowadzenia zajęć (kosze oraz specjalne dyski). Zajęciami objętych jest 70 studentów i studentek Politechniki Śląskiej, którzy wybrali disc golf z szerokiej oferty zajęć sportowych. Propagatorem takich form aktywności fizycznej jest mgr Arkadiusz Sypień, którego działania wspiera dyrektor Ośrodka Sportu doc. dr Krzysztof Czapla.

Dla większości społeczeństwa nie tylko akademickiego, disc golf jest jedną wielką niewiadomą. Nie wiele osób w Polsce o takiej dyscyplinie sportowej jak disc golf słyszało. Jednak po pierwszych zajęciach studenci łapią bakcyla i chcą dalej kontynuować przygodę z tą dyscypliną sportową. Okazuje się również, że jest to sport dość trudny i opanowanie podstawowych rzutów dyskami zabiera sporo czasu. Podczas rundy disc golfa obejmującej 18 dołków (koszy) zawodnicy przechodzą około 5 km, co jest doskonałą formą rekreacji ruchowej. Zajęcia trwają 1,30 godziny i studenci są zdziwieni, że czas tak szybko mija i grę trzeba kończyć

Należy wspomnieć, że na Politechnice Śląskiej w Gliwicach w ramach zajęć z wychowania fizycznego mamy do czynienia z kilkoma nietypowymi dyscyplinami sportowymi. Należą do nich: golf, dart, curling i teraz disc golf. Choć dwie z nich są dyscyplinami olimpijskimi a niedługo do ich grona mogą dołączyć pozostałe dwie to w przeciwieństwie do całego świata w Polsce traktuje się je z przymrużeniem oka. Jednak historia tych sportów na świecie jest ogromna, a liczba osób uprawiających te sporty jest również duża. Poprzez tego typu zajęcia jest szansa na zmianę wizerunku takich dyscyplin sportowych tym bardziej, że są to sporty na całe życie i każdy w każdym wieku może je uprawiać bez narażania się na kontuzje.

Specyfiką tych dyscyplin jest to, że poprzez przestrzeganie reguł gry szanujemy przeciwnika. Gra przebiega zgodnie z przepisami gry, bez potrzeby obecności sędziów a główne ich przesłanie to lepiej przegrać, niż wygrać nieczysto”. W samej grze liczy się precyzja, strategia i taktyka gry oparta o poziom umiejętności zawodników. Do tego wszystkiego zawodnicy podczas gry mają wspaniałą zabawę w gronie przyjaciół i znajomych. Dlatego też disc golf można traktować jako fajny sposób spędzenia wolnego czasu lub jako sport gdzie poprzez treningi można ciągle podnosić swoje umiejętności.

Dlatego też wychodząc naprzeciw studentom, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności z disc golfa, Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej uruchomił ponadprogramowe zajęcia z sekcji DISC GOLFA.

Należy również wspomnieć, że 13.05.2015 podczas DNIA SPORTU POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ zostaną rozegrane Pierwsze Mistrzostwa Politechniki Śląskiej z DISC GOLFA.

O Mistrzostwach Politechniki Śląskiej będziemy jeszcze mówić, bo to ciekawe wydarzenie. W turnieju ma wziąć udział ok. 100 osób – nawet jeśli nie wszystkie się pojawią, będzie to rekordowa liczba uczestników. Zawody uniwersyteckie na poziomie krajowym odbywają się w USA od lat i gromadzą kilkuset graczy występujących indywidualnie i drużynowo (National Collegiate Disc Golf Championships). W zeszłym roku, jeszcze przed otwarciem wszystkich sekcji, odbyły się dwa turnieje Puchar Politechniki Śląskiej i Chechło Cup. Jesteśmy przekonani, że tak duża grupa zawodników przyczyni się do rozwoju sportu w całym kraju. Gratulujemy studentom Politechniki pionierskiej postawy władz uczelni!