Prezentujemy fragmenty tekstu opracowanego przez Arkadiusza Sypnia – organizatora turnieju, nauczyciela Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej, trenera sekcji windsurfingu, snowboardu, curlingu, golfa, który od niedawna promuje sport w Gliwicach, nie tylko wśród studentów. Oryginalny tekst dostępny jest na portalu Politechniki Śląskiej.

Gratulujemy zwycięzcom oraz uczestnikom turnieju i życzymy sukcesów zawodnikom uczelni, wierzymy że wkrótce zasilą kadrę narodową.

Redakcja Disc Golf Poland

politechnika_001

fot. Karolina

12.10.2014 r. Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej zorganizował pierwsze zawody w mało znanej nie tylko w Gliwicach ale w całej Polsce dyscyplinie sportowej jaką jest DISC GOLF. Dyrektor Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej doc. Dr Krzysztof Czapla wspiera wszelkie formy aktywności fizycznej dzięki, którym studenci i mieszkańcy Gliwic mogą dbać o swoją kondycję zdrowotną. Jedną z nich jest właśnie DISC GOLF.

Podczas naszego turnieju, który odbył się w Gliwicach w Parku Chrobrego znajdującego się między Nową Halą Ośrodka Sportu a kortami zawodnicy mieli do dyspozycji 9 koszy.

Do turnieju zgłosiło się 20 uczestników w tym cztery panie. Została zaplanowana klasyfikacja open oraz dodatkowo klasyfikacja pań. Zawodnikom dopisała doskonała pogoda a ładne słońce i brak wiatru pozwolił zawodnikom na za zademonstrowanie wszystkich swoich umiejętności. Oprócz tradycyjnej rozgrywki na dołku nr 1 został rozegrany turniej NEAREST TO THE PIN czyli kto pierwszym rzutem jest najbliżej dołka oraz na dołku trzecim LONGEST DRIVE czyli kto najdalej rzuci w pierwszym zagraniu.

Zawody polegały na czterokrotnym przejściu całego pola i zaliczeniu wszystkich dołków co w sumie dało spacer o długości 5 kilometrów.

Zwycięzcą pierwszego turnieju w klasyfikacji OPEN o PUCHAR POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ W DISC GOLFA został Tomasz Derejczyk, który potrzebował wykonać 109 rzutów na zaliczenie wszystkich 36 dołków. Na drugim miejscu uplasował się Filip Tomeczek przegrywając z mistrzem zaledwie 3 rzutami. Na trzecim miejscu znalazł się Piotr Juzwa ulegając wicemistrzowi tylko 1 rzutem. Wśród klasyfikacji PAŃ zwyciężyła Niełacna-Szopa Agata.

Najbliżej dołka nr 1 (NEAREST TO THE PIN) zagrał Przemysław Jakubkiewicz umieszczając swój dysk w odległości 4,82 metra od dołka nr 1. Natomiast najdalej (LONGEST DRIVE) – zagrał zwycięzca turnieju Tomasz Derejczyk, uzyskując odległość 130 metrów jednym rzutem.

Zamierzeniem Ośrodka Sportu jest propagowanie tej dyscypliny wśród całej społeczności gliwickiej. Dlaczego? – ponieważ każdy w każdym wieku może rozpocząć grę w DISC GOLFA traktując ją jako formę zabawy rodzinnej i spędzenia wolnego czasu lub jako sport i rozwijać swoje umiejętności techniczne celem wykorzystania ich w profesjonalnych zawodach. W tej grze młodsi mogą grać jednocześnie ze starszymi a rożne stopnie zaawansowania zawodników nie przeszkadzają w rozegraniu ciekawej dla wszystkich rozgrywki. Do tego nakłady finansowe potrzebne do jej uprawiania są relatywnie niskie. Raz zakupione dyski służą przez wiele lat a dostęp do pola do gry jest bezpłatny. Jeżeli w przyszłości powstanie stacjonarne pole do w Gliwicach w Parku Chrobrego, każdy będzie mógł z niego korzystać.

Turniej zorganizował i opracował powyższy tekst: Arkadiusz Sypień

politechnika_002

fot. Karolina

politechnika_003

fot. Karolina

politechnika_006

fot. Karolina

politechnika_004

fot. Karolina

politechnika_005

fot. Karolina