Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych były zwieńczeniem disc golfowego sezonu. Była to kolejna impreza, którą można było obejrzeć live dzięki Disc Golf Planet TV. Sytuacja była podobna jak podczas mistrzostw świata PDGA Disc Golf Pro Worlds Championchips 2014 – emocje sięgały zenitu, doszło do dogrywki a liczba oglądających przekroczyła 5 tysięcy osób. Tym razem transmisje z turnieju zaczynały się od 17:00 i były bardziej dostępne dla widzów w Europie, live chat kipiał od komentarzy a wśród oglądających dużą grupę stanowili finowie.

Pole zostało przygotowane tak, by było wyzwaniem dla najlepszych graczy na świecie. Polecam zapoznanie się z caddy bookiem – poszczególne dołki zostały zaprojektowane przez specjalistów Innovy, wiele z nich miało specyficzne zasady. Dla większości polskich graczy występujące tam linie hazard, OB, wyspy, drop zone”y i bramy mandatory to rzecz niespotykana. Warto się z nimi zapoznać przed obejrzeniem filmu, większość zastosowanych reguł wytłumaczą artykuły Michała Paszkowskiego i Tomasza Derejczyka (ukażą się w tym tygodniu).

Pobierz Caddy Book USDGC 2014

Zwycięzcą USDGC 2014 został Will Shusterick. Nie przyszło mu to łatwo i długo się na to nie zapowiadało – przez większość turnieju faworytem i liderem był trzykrotny mistrz świata Paul McBeth. Paul prowadzenie uzyskał już na pierwszym dołku zawodów, utrzymał je aż do połowy trzeciej rundy. Wtedy to prowadzenie zaczęli obejmować kolejno wszyscy gracze finałowego flightu – Will Shusterick, John McCray i  Patrick Brown. Największe wrażenie wywarł na wszystkich Johne McCray #9852. Jest to zawodnik starszy od pozostałych finalistów, ma obecnie 41 lat. Jego grę cechuje podejście taktyczne, jest to gracz wczechstronny i świetnie przygotowany technicznie, jednocześnie potrafiący cieszyć się z tego co robi. Jeden z jego rzutów odbił się od ziemi i po skipie trafił do kosza – aplauz publiczności był ogromny a dołek uznany przez komentatora za zagranie dnia. Wiele osób kibicowało mu także w czwartej rundzie, w której ku wielkiemu zdziwieniu wielu fanów mistrz świata best przegrywał aż 5 punktami na 17-stym dołku! Choć z reguły jest to przewaga niewiarygodnie trudna do odrobienia na dwóch dołkach podczas tej rangi turnieju, Johne popełnił błąd nie trafiając na wyspę. Potem popełnił drugi błąd. I trzeci. Czwarty rzut poprzedził modlitwą, która została wysłuchana – niestety punkty karne zepchnęły go z pierwszego miejsca. Po morderczym dołku Will Shusterick i Paul McBeth mieli -20 a McCray i Brown -18 punktów.

Ostatni dołek to jeden z najciekawszych i najtrudniejszych wyzwań turnieju. Malownicze tee usytuowane na pomoście nad jeziorem, zakrzywiony fairway o dużym nachyleniu o długości 200 metrów. Największe szanse na zwycięstwo miał Will Shusterick, który spudłował rzucając z niewielkiej odległości dużo poniżej kosza. W dogrywce oprócz Will”a i Paul”a wystąpił McCray, który na 18-stym dołku zaliczył birdie. Dogrywka była zaprojektowana w dosyć ciekawy sposób – gracze mieli zaczynać od powtórzenia ostatniego dołka, przechodząc na dołek pierwszy i siedemnasty, w razie braku zwycięzcy sekwencja miała być powtarzana. Na powtarzanej 18-tce odpadł McCray, Will nie trafił z niemal identycznej pozycji i musiał walczyć dalej z Paul”em, który na tym turnieju nie wskoczył w swój “beast mode”. Na dołku numer 1 obaj gracze mieli nadzieję trafić do kosza w dwóch rzutach – udało się to tylko Willowi.

Możecie zobaczyć turniej tak, jak mieli go okazję oglądać widzowie Disc Golf Planet TV – zapis transmisji trwa 4 i pół godziny, prócz finału zawiera także rzuty przez jezioro do różowych koszy ułożonych we wstęgę – można było w ten sposób wesprzeć Breast Cancer Awarness Month. Skrót dostępny jest dzięki SpinTV