Decyzja o wyborze plastiku jest tak samo ważna jak dobór wagi, charakterystyk lotu, czy krawędzi odpowiadających naszym indywidualnym preferencjom, predyspozycjom fizycznym a nawet aktualnej formie. Postaram się przybliżyć Wam różne materiały wskazując ich specyfikę, wady i zalety.
Stosowane materiały różnią się przede wszystkim:
• jakością
• wytrzymałością
• przyczepnością
• sztywnością
• wykończeniem
Decyzja o wyborze materiału jest jednak najczęściej powiązana z kosztem zakupu. Na pierwszy rzut oka tańszy plastik jest tym gorszym a droższy lepszym. Nie jest to do końca prawda. Wielu zawodników korzysta z podstawowych a jednocześnie tanich plastików, bo ich przyczepność (zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych) jest bardzo dobra. Faktem jest, że zwykle dyski te szybko się zużywają – powstają na nich zadrapania i rysy a charakterystyka lotu po pewnym czasie odbiega od oznaczeń na dysku. Jest to z pewnością wadą i świadczy o małej wytrzymałości, jednak posiadanie kilku dysków danego modelu o różnym stopniu zużycia pozwala na wykorzystanie ich ‘nowych’ właściwości bez konieczności dokonywania zmian w kącie nachylenia dysku, czy siły wyrzutu.
Spójrzcie na to, co w torbie ma KJ Nybo – zawodnik, którego miałem okazję poznać podczas turnieju Konopiste Open 2015. Jego midrange’ami są różnego stopnia zużycia dyski Innova Roc (KC i DX) a putterami Aviary (JK i KC). Pozostałe dyski są równie wysłużone, co jednak nie przeszkadza mu w grze i osiąganiu świetnych wyników – jego obecny rating to 1029.
Uznajmy zatem, że cena plastiku zwykle odzwierciedla jego jakość, ale nie oznacza to, że tańszym dyskiem rzuca się gorzej. Cena z pewnością nie ma związku z przyczepnością, a ta właściwość wydaje się kluczową, zwłaszcza dla początkujących graczy. Niektóre materiały można uznać za trudniejsze – są to na przykład dyski wykończone “na wysoki połysk”. Im lepsze jest wykończenie dysku, tym mniej oporów powietrza a zatem większa prędkość z jaką dysk przecina powietrze i dzięki temu większa odległość jaką możemy uzyskać. Jednocześnie mniejsza przyczepność dysku oznacza mniejszą kontrolę i może sprawiać początkującym dużo kłopotów. Podsumowując – tańsze plastiki są używane zarówno przez początkujących jak i zawodowych graczy, głównie ze względu na dobrą przyczepność w każdych warunkach, ich stopniowe zużycie można potraktować jako zaletę.
Decydując się na wybór droższych plastików zyskujemy przede wszystkim na ich większej wytrzymałości / żywotności. Duże znaczenie ma tutaj podłoże i rodzaj terenu, na którym zwykle wykorzystujemy dyski. Jeśli teren jest mocno zadrzewiony dyski w podstawowych materiałach będą się odkształcały stosunkowo szybko a przy mniejszych temperaturach mogą nawet pęknąć. W mojej ocenie materiały z górnej półki są często bardziej ekonomicznym wyborem jeśli weźmiemy pod uwagę dłuższą perspektywę czasu. Tańsze plastiki mogą ostatecznie skończyć na śmietniku, droższe będą w dalszym ciągu służyły mimo pewnych zmian w charakterystyce lotu, będą dobrym prezentem dla osób rozpoczynających przygodę z disc golfem, albo będą nadawały się do sprzedaży / wymiany. Doświadczony gracz doceni lepszą jakość droższego plastiku, dzięki której uzyska przewidywalne, powtarzalne rzuty.
Pamiętajmy też, że plastik to nie tylko kwestia techniczna, ale też kwestia estetyczna. Dyski mogą być przezroczyste, bajecznie kolorowe, błyszczące. Dobrej jakości plastik swoje walory wizualne utrzyma bardzo długo. Ciekawe są plastiki kolorowane w niepowtarzalny sposób (dyed).
Każdy z nas jest inny, poszczególne cechy materiału są dla poszczególnych graczy mniej lub bardziej ważne a w skrajnym przypadku są postrzegane jako korzystne lub niekorzystne. Dla jednego gracza najważniejsze będzie to jak dysk trzyma się w dłoni, dla innego kluczowa będzie jego wytrzymałość, a dla jeszcze innego jego ładny wygląd. Różnorodność dostępnych plastików daje wiele możliwości, zachęcam do wypróbowania różnych materiałów przed podjęciem decyzji o wyborze dysku.
Poniżej znajdują się opisy materiałów dysków, które można zakupić w sklepie Disc Golf Poland.
Innova Discmania
Warto wiedzieć, że marki Innova i Discmania posiadają te same plastiki pod własnymi nazwami, choć dyski w tych samych plastikach mogą się czasem różnić właściwościami nawet w obrębie tej samej marki (np. Discmania P-Line P1 jest bardziej miękki a P2 bardziej sztywny). Większość modeli dysków Innova i Discmania dostępne są w różnych plastikach, ale niektóre są przypisane do jednego rodzaju materiału (np. JK i KC Aviar Innovy).
DX Innova / D-Line Discmania
To podstawowy plastik Innovy i Discmanii. Ma dobrą przyczepność w każdych warunkach i najniższą cenę. Plastik ten nie jest wytrzymały i po pewnym czasie użytkowania wygląda na zniszczony oraz traci właściwości. Dyski DX/D-Line stają się bardziej understable, czyli zaczynają skręcać w prawo. Tę cechę można i należy wykorzystać – wielu profesjonalnych graczy używa kilku takich samych dysków o różnym stopniu zużycia.
Glow Innova
Plastik ten jest w zasadzie materiałem DX wzbogaconym o funkcję świecenia w ciemnościach. Nie trzeba mieć specjalnej latarki – wystarczy światło słoneczne lub latarka, choć najlepszy efekt da naświetlanie UV. Dyski Glow wydają się być nieco bardziej szlachetne w dotyku niż podstawowe DX’y. Innym świecącym plastikiem jest Champion Glow.
Pro Innova / P-Line Discmania
Ten plastik to przede wszystkim doskonała przyczepność – jedna z najlepszych wśród wszystkich materiałów dostępnych na rynku. Dodatkowo dyski będą cechowały się zwiększonym glidem. Dyski z tego plastiku wykazują tendencję do bycia understable, czyli będą odkręcały w prawo przy dużej prędkości obrotowej. Plastik Pro/P-Line jest bardziej ekonomiczny od dysków serii Champion i Star, ale zużywa się szybciej.
Uwaga: plastik P-Line użyty w putterach P1 i P2 wykazuje nieco inne właściwości – P1 bardziej miękki i przyczepny a P2 jest nieco twardszy.
XT Innova
Plastik XT jest materiałem serii Pro, nieco bardziej trwałym. Niektóre dyski w plastiku XT są jednolite np. XT Whale a niektóre wykorzystują zalety przyczepności XT oraz sposób połączenia go z innym plastikiem dający efekt tłumienia drgań (np. Atlas i Nova). XT to zatem świetna przyczepność (najlepsza wśród plastików Innovy), o nieco większej trwałości w rozsądnej cenie.
R-Pro Innova
Plastik ten jest bardzo miękki (jeszcze bardziej niż Pro) i jak każdy plastik z seri Pro – niezwykle przyczepny. Idealny rodzaj plastiku na trudne warunki pogodowe – np. zimno i deszcz. R oznacza ‘rubber’, czyli gumę. Materiał absorbuje uderzenia, jest bardziej wytrzymały od DX a niektóre dyski w tym plastiku pływają w wodzie.
LadyLine Innova
To specjalny rodzaj plastiku dedykowany dla kobiet. Jest niespotykany u innych producentów i niepowtarzalny. Niesamowicie giętki i przyczepny. Plastik nadaje dyskom większy glide także przy mniejszych prędkościach. Wszystkie dyski LadyLine dostępne są w kolorze różowym. Seria jest także odpowiednia dla początkujących i dzieci. Można go próbować porównać do plastików Pro / P-Line, ale giętkość i przyczepność jest wprost niewiarygodna.
Champion Innova / C-Line Discmania
Bardzo wytrzymały materiał. Najbardziej stabilny rodzaj plastiku, będzie utrzymywał swoje właściwości przez długi czas. Z uwagi na sztywność i mniejszą przyczepność jest nieco “trudniejszy” od innych plastików. Dyski w plastiku Champion / C-Line są po prostu nie do zdarcia.
Glow Champion Innova / Glow C-Line
Plastik ten jest w zasadzie materiałem Champion/C-Line wzbogaconym o funkcję świecenia w ciemnościach. Nie trzeba mieć specjalnej latarki – wystarczy światło słoneczne lub latarka, choć najlepszy efekt da naświetlanie UV. Dyski Glow Champion są zatem super wytrzymałe i stabilne a dodatkowo łatwe do namierzenia. Początkujący gracze mogą mieć kłopoty z kontrolowaniem dysków o podobnym materiale z uwagi na jego ‘śliskie’ wykończenie zmniejszające kontrolę nad dyskiem.
Blizzard Champion Innova / Blizzard C-Line Discmania
Plastik ten jest nieco mniej wytrzymały od podstawowego Champion/C-Line, ale jest lżejszy z uwagi na zatopione w nim mikro bąbelki powietrza. Zmniejszenie masy dysku na obwodzie sprawia, że łatwiej jest go wprowadzić w ruch obrotowy – dzięki tej właściwości i mniejszej masie początkujący gracz uzyska maksymalne odległości (zachęcam do zapoznania się z inercją / momentem bezwładności). Dyski w tym plastiku schodzą z masą nawet do 130 gramów. Boss w tym właśnie plastiku pozwolił Simon’owi Lizotte osiągnąć rekord odległości: 263,2 metry ważącym 156 g dyskiem. Dyski ważące poniżej 139 gramów unoszą się na wodzie.
Star Innova / S-Line Discmania
Plastik ten zapewnia maksymalną wytrzymałość dysku oraz dużą przyczepność. Jeśli w plastikach Champion/C-Line brakuje Ci przyczepności znajdziesz ją w plastikach z serii Star oraz S-Line. Dobry na różne warunki pogodowe.
Echo Star Innova
Plastik Echo Star w co najmniej 50% pochodzi z recyclingu. W dalszym ciągu jest to seria Star o najwyższej żywotności i dobrej przyczepności. Według Innovy materiał ten jest nieco bardziej przyczepny i nieco mniej wytrzymały od Star – różnice są jednak bardzo małe.
GStar Innova / G-Line Discmania
Jeden z najpiękniejszych materiałów – nieco metaliczny z delikatnie widoczną strukturą rozlewającego się w formie plastiku. Jest bardzo wytrzymały (choć nieco mniej niż Star/S-Line) a dodatkowo bardzo przyczepny i giętki. Ma zwiększony glide i tłumi drgania podczas uderzenia. Wśród droższych plastików Innova / Discmania ten jest najbardziej przyczepny.
SG-Line Discmania
Ten plastik to hybryda powstała ze złączenia materiałów S-Line (odpowiednik linii Star Innovy) i G-Line (odpowiednik Gstara Innovy). Materiał pojawił się z oznaczeniem First Runn na dyskach MD1 i należy do rzadkości. Zapewnia maksymalną wytrzymałość dysku oraz zwiększoną przyczepność. W dotyku dużo sztywniejszy od G-Line z lekko zaznaczoną strukturą charakterystyczną dla tego materiału. Bardzo ładny i przyjemny plastik. Rarytas.
StarLite Innova
To połączenie technologii Blizzard i materiału Star, który zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość dysku oraz zwiększoną przyczepność. Dzięki temu udało się obniżyć wagę – dyski z tej serii będą bardziej dostępne dla graczy o mniejszej sile. Jeśli szybsze dyski były poza Twoim zasięgiem, w tej wadze masz przynajmniej szansę się z nimi zmierzyć. Zużywa się minimalnie szybciej od plastiku Star/S-Line.
Dyski Dyed Innova
Dyed – czyli farbowane. Opcja dyed jest niezwykle efektowna. Dyski tego typu występują w różnych plastikach, zwykle są to plastiki champion lub blizzard champion, ciężko uznać tę kategorię jako rodzaj plastiku, ale warto o nich wspomnieć, bo dyski dyed są bardzo oryginalne.
Kastaplast
Kastaplast to jedna z najciekawszych i najnowszych firm produkujących dyski. Pojawiając się na rynku zaskoczyła wszystkich przesyłając do sieci filmy z dyskami drukowanymi w 3D. Prace nad ich kolejnymi produktami postępują stosunkowo wolno – dostępnych jest mniej niż 10 modeli, ale dzięki temu każdy dysk jest niezwykle dopracowany i oryginalny. Spójrzcie jak powstają Kaxe.
Obecnie dyski Kastaplast dostępne są w 3 plastikach:
K1
Plastik K1 łączy giętkość i gumowatość z wytrzymałością, w pełnych kolorach i przezroczystościach. Twardszy od K2 i dużo bardziej wytrzymały od podstawowego K3. Materiał długo zachowuje właściwości a przy tym nie widać na nim śladów użytkowania. Piękne wykończenie, dostępne przezroczyste wersje.
K2
Podobny do K1, jednak bardziej giętki i przyczepny. Materiał długo zachowuje właściwości a przy tym nie widać na nim śladów użytkowania. Dużo bardziej wytrzymały od podstawowe-go K3. Materiał długo zachowuje właściwości a przy tym nie widać na nim śladów użytkowania. Piękne wykończenie, dostępne przezroczyste wersje.
K3
To podstawowy i najtańszy plastik Kastaplast choć nie jest taki piękny i błyszczący jak K1 i K2 to wciąż wygląda lepiej i jest wyższej jakości niż najtańsze materiały innych producentów. W przypadku dysku Berg plastik K3 to nie tylko zmiana właściwości, ale także kształtu dysku – pamiętajcie o tym, że Berg w K3 jest płaski, pozbawiono go charakterystycznej łezy na gó-rze dysku, gdzie zwykle ląduje kciuk.
Millenium
Millenium to firma, która wprowadziła w latach ’90 nowe rodzaje plastiku m.in. super soft dla puttera Omega. Wyznaczając nowe trendy zachęcili pozostałych producentów do testowania z plastikami. W dużej mierze dzięki Millenium mamy teraz w czym wybierać.
Standard
Wysokiej jakości bazowy plastik – dobry grip i duża wytrzymałość. Dyski wychodzą z fabryki Innovy.
Quantum
To najtrwalszy materiał Millenium, zapewniający stałą charakterystykę dysku przez cały czas użytkowania. Materiał lekko przezroczysty, daje uczucie pewnego chwytu. Niektóre wersje plastiku z efektem iskier / gwiezdnego pyłu (‘Stardust’).
Super Soft
Plastik ten jest podobny do materiału używanego przez Discrafta w dysku Soft Magnet (Super soft jest nieco sztywniejszy). Dobrze trzyma się w dłoni i chwyta się łańcuchów. Do takich plastików trzeba się przekonać i je polubić, ale część osób nie wyobraża sobie życia bez tego typu miękkich putterów.
Autorem tekstu jest Artur Zduniuk – pasjonat discgolfa, propagator disc golfa w Polsce, założyciel Disc Golf Poland oraz reprezentant DiscGolfPark.
No Comment