Drivem zwykle rozpoczynamy grę z tee. Jest to rzut, w którym najbardziej liczy się uzyskana odległość. Każdy marzy o precyzji i umieszczeniu dysku w najbardziej dogodnym położeniu do wykonania kolejnego rzutu, którym będzie approach lub putt. Oczywiście przy długich dołkach lub krótkim rzucie będziemy zmuszeni wykonać kolejny drive. Jest to z pewnością najtrudniejszy do opanowania rodzaj rzutu a błędy popełniane przy doborze dysku, postawie i wyjściowej pozycji dysku widać jak na dłoni. Czy Twój pierwszy drive szybował wysoko w górę i spadł w lewo osiągając mało zawrotną odległość? Nie przejmuj się – postaram się wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje i zasugerować kilka zmian, które mam nadzieję – będą pomocne!

Zrozumienie charakterystyki lotu disc golfowego dysku jest przy drivie kluczowe. Jeśli chcesz poprawić drive postaraj się zrozumieć z czego wynika tor lotu dysku. Jakiego dysku? No i tu niespodzianka. O ile nie polecam puttować driverem, to wykonywać drive putterem – jak najbardziej! Drive to rodzaj rzutu, technika którą stosujemy, by osiągnąć maksymalną prędkość i rotację a tym samym odległość – nie zdziw się jeśli putter lub midrange driver poleci dalej od długodystansowego drivera i nie kupuj dysku z oznaczeniem prędkości bliskim maksymalnego (zwykle 13-15 w zależności od producenta).

Przeczytaj podstawowe informacje o dyskach, żeby zrozumieć do czego je wykorzystywać i jak nimi kierować. Dobierz dysk odpowiedni do swoich predyspozycji. Twoje preferencje są też ważne, ale z moich obserwacji wynika, że zwykle pociągają nas kolorowe dyski z ciekawymi nadrukami, ostre jak żyletki. Taki dysk może Cię zrazić i w uproszczeniu – nie będzie działał. Oznaczenie prędkości na dysku to informacja o pożądanej prękości i rotacji, jakiej dany dysk potrzebuje, by jego lot był optymalny a jego pozostałe charakterystyki (glide, turn, fade) nabrały sensu.

Przykład 1:

Filigranowej budowy kobieta kontra masywny kulturysta. Czy powinni rzucać takim samym dyskiem? Niemal pewne jest to, że waga dysku dla kobiet i dzieci powinna być mniejsza – zwykle 150 g (lub mniej). Czy to oznacza, że kulturysta ma rzucać najcięższym dyskiem (180 g)? Absolutnie nie!

Przykład 2:

Kulturysta z pierwszego przykładu uznał, że odpowiedni dla niego driver to dysk o masie 165 g. Czy putter, którym będzie wykonywał drive ma mieć tą samą masę? Osobiście poleciłbym mu putter o większej masie (np. 175 g).

Podsumowując – wykonując drive musisz dokonać trafnego doboru dysków. Wybierając swój pierwszy driver zaczynaj od lżejszych i wolniejszych dysków np. fairway driver (6-8). W sprzedaży są zestawy dysków dla amatorów – to dobre rozwiązanie, gdyż oprócz wagi (zwykle 150 g) wejdziesz w posiadanie łatwych dysków (np. mniej overstable, o mniejszym współczynniku prędkości, większym glidzie). Jeśli będziesz dobierał dyski samodzielnie, możesz zdecydować się na cięższy putter – dysk 150 g jest bardziej podatny na działania wiatru a większa waga podczas puttowania nie będzie dla Ciebie utrudnieniem. Spójrz na tabelę przedstawiającą wszystkie dyski produkowane przez Innova Discs – podstawowy podział to łatwiejsze / wymagające większej siły.

Obejrzyj film z serii Discmania Deep In The Game i posłuchaj co ma do powiedzienia Avery Jenkins #7495 (Mistrz Świata 2009). Film prezentuje backhand drive, jest częściej stosowany od forehandu i na nim się skupimy. Spójrz jak ma wyglądać drive a następnie weź pod rozwagę kilka moich wskazówek.

 

 

Wskazówka podstawowa:

Nie wykonuj rozbiegu. Wydaje się Ci się, że rozbieg pozwala ci rzucić kilka metrów dalej? Pomyśl jak daleko rzucisz, jeśli wyeliminujesz 5 błędów, które wymusił na tobie rozbieg. Skup się na wykorzystaniu energii z całego ciała i analizowaniu poszczególnych faz – wykonując rozbieg tylko się pogubisz i nie będziesz wiedział z czego wynikają różnice w poszczególnych rzutach.

Wskazówki dot. postawy:

Podstawą jest tzw. athletic position – jakkolwiek ją rozumiemy. Staraj się stać stabilnie na lekko ugiętych nogach, stopy ustawiając szerzej od barków, mniej więcej równolegle. Linia barków pokazuje na cel. Zacznij od wizualizacji pożądanego toru lotu i przejdź do rotacji bioder. Biodrami wykonasz skręt o 90 stopni w lewo kierując dysk za siebie a następnie odkręcisz je o 180 stopni odwracając się twarzą, barkami i biodrami w stronę kosza. Jeśli wykonasz prawidłowo follow up, tylna noga oderwie się od ziemi i po łuku przesunie się przed prawą nogę. Stopa prawej nogi albo odwraca się na pięcie albo przesuwa się płasko o 90 stopni w prawo (są różne podejścia – ruch na pięcie oszczędza staw kolanowy, obrót na płaskiej stopie to większa stabilność, dużo zależy od obuwia i rodzaju podłoża). Kierując dysk do tyłu nie zginaj ręki w nadgarstku i łokciu zbyt mocno (kciuk przy maksymalnym wychyleniu ręki do tyłu pokazuje godzinę 10-11, nadgarstek jest dość luźny; przy wyrzucie nadgarstek otwiera się pokazując godzinę 1-2 i również nie nadwyręża się). Wyobraź sobie, że odpalasz kosiarkę, strzelasz z ręcznika lub ciągniesz coś ciężkiego z tyłu do przodu jak po sznurku. Dysk powinien mijać klatkę piersiową dość blisko niej – jeśli dysk będzie mijał klatkę w dużej odległości wytracimy dużo energii i poślemy go po łuku. Wysokość na której dysk mija klatkę piersiową jest zależny od preferencji – Avery jest dość masywny i prowadzi dysk na wysokości klatki piersiowej, z kolei Will Shusterick (film poniżej) prowadzi dysk dużo niżej, przede wszystkim dlatego, że jego budowa ciała mu na to pozwala.

Wskazówki dot. chwytu:

Jak zwykle jest to kwestia preferencji. Oczywiście jedynym palcem na górze dysku jest kciuk, dysk przylega do dłoni krawędzią a chwyt jest pewny. Jeśli wszystkie palce (4 poza kciukiem) będą spoczywały na krawędzi dysku (power grip) uzyskamy największą siłę – to najczęściej stosowany chwyt. Rzucając putterem lub midrange driverem możemy zastosować fan grip lub inny chwyt dający większą kontrolę nad dyskiem (zapewniają ją palce skierowane do środka dysku). Sprawdź różne rodzaje chwytów prezentowane przez Dave’a Dunipace’a na stronie Innova Discs.

Wskazówka 1: Za wysoko

Jeżeli dysk leci wysoko, to prawdopodobnie tak mu kazałeś. Prawdopodobnie twoja pozycja ciała odbiega nieco od ideału lub ostatnia faza ruchu kończy się ustawieniem dysku nosem skierowanym w górę. Celuj niżej.

Ćwiczenie 1: Celuj niżej

Ustaw torbę lub inny cel na ziemi, kilkadziesiąt metrów przed sobą (np. 30). Z początku trudno jest trafić w punkt położony tak nisko, a nieprzyzwyczajone do tego ciało pośle dysk dużo wyżej i dalej. W ten sposób zaczniesz kontrolować nachylenie ciała i kąt wyrzucania dysku (przynajmniej w pozycjach góra/dół).

Wskazówka 2: Za bardzo w lewo

Jeżeli dysk ostatecznie ucieka w lewo – nie przejmuj się, każdy dysk tak robi. No dobra, nie każdy, ale jeśli jest wyrzucony przez praworęcznego gracza tak zwykle bywa. Dysk wyrzucony prosto leci prosto (w uproszczeniu) przez większą część czasu, ale tracąc rotację zaczyna opadać w lewo. To jak silna będzie to tendencja zależy przede wszystkim od jego współczynnika fade – im większy fade, tym ostrzejszy finisz. Wniosek twój pierwszy dysk powinien mieć mały fade – da ci to kilka dodatkowych metrów zanim dysk spadnie na ziemię i się zatrzyma.

Ćwiczenie 2: Zmniejsz fade

Postaraj się wyrzucić kilka dysków o różnym fadzie celując w to samo miejsce i zachowując ten sam kąt przy wypuszczaniu dysku. Aby utrzymać tę samą prędkość, rzuć na 50-70% swoich możliwości. Następnie sprawdź jak ułożyły się dyski – te o większym fadzie spadną bliżej i na lewo od celu, te o najmniejszym będą leżały najdalej i zbliżą się do pożądanej linii rzutu.

Wskazówka 3: Nisko, ale dalej w lewo

Jeżeli mimo małego fade dysk nadal ucieka w lewo a kontrolujesz już płaszczyznę góra/dół posyłając większość dysku przed siebie a nie w niebo, przejdź do ćwiczenia drugiej płaszczyzny. Zwróć uwgę czy krawędź zewnętrzna (znajdująca się najdalej od Ciebie gdy trzymasz dysk przed sobą) jest wyżej, czy niżej od wewnętrznej (bliższej) krawędzi. Kąt jaki uzyskuje dysk w tej płaszczyźnie determinuje tor lotu dysku, szczególnie w pierwszej fazie lotu. Precyzyjne kontrolowanie tego kąta jest dość trudne a niewielkie różnice (1 stopień) mogą mieć przełożenie na duże różnice (kilka metrów) w odległości i ostatecznym położeniu dysku. Przekonaj się o tym czytając znakomity wpis na blogu Heavy Disc. Jest też teoria, według której zaleca się wyrzucanie dysku pod stałym kątem i odpowiednie dobieranie dysków. Tu zaczyna się historia tajemniczego współczynnika turn.

 

heavydiscs

Pro tip: Opanuj turn

Jeżeli twój dysk ma duży ujemny turn (max. -5) to nawet jeśli będzie wyrzucony pod dużym kątem (zewnętrzna krawędź skierowana w dół) szybko “wstanie” a nawet przekręci się w drugą stronę, o ile uzyska odpowiednią silną rotację. Jeśli zrozumiesz znaczenie kąta tej płaszczyzny i sens współczynnika turn otworzysz sobie drogę do nieskończonej ilości opcji zagrań. Zwykle turn jest ostatnią charakterystyką dysku, którą poznaje początkujący gracz a to dlatego, że ściśle związany jest z odpowiednią rotacją i wymaga poukładania wielu innych elementów, aby dostrzec tę właściwość dysku.

Ćwiczenie 3: Kontroluj kąt ( Pro tip: Opanuj turn)

Rzuć dyskiem o maksymalnym turnie (-5). Wszystko powinno stać się jasne. Jeśli umiejętnie pokierujesz płaszczyzną między zewnętrzną a wewnętrzną krawędzią dysku i dobierzesz dysk o odpowiedniej dla ciebie wadze i prędkości, będzie miał okazję do znacznego wydłużenia toru lotu dysku. Dysk wyrzucony pod kątem, prostujący się i/lub przekręcający się na prawo w pierwszej fazie lotu a następnie delikatnie kończący w lewo zapewni Ci maksymalny dystans.

Wskazówka 4: Baw się mini!

Baw się markerem. Marker to mały dysk (mini, mini dysk) używany do oznaczania położenia dysku, ale także świetna zabawka mieszcząca się do kieszeni. Na dodatek wykonana tak, by zachowywać charakter lotu disc golfowego dysku. Rzucanie mini na spacerach lub zabawa w gronie przyjaciół pozwala zrozumieć tor lotu dysku w mikroskali.

Ćwiczenie 4: Sprawdź stabilność dysku

Zachowaj ten sam kąt dysku mini a zwiększaj stopniowo siłę wyrzutu. Zobaczysz jak dysk zachowuje kąt przy małej sile wyrzutu, prostuje się wraz z jej zwiększeniem i odchyla się na prawo przy maksymalnej sile. To samo możesz zauważyć przy rzucaniu dyskami regularnej wielkości. Putter wyrzucony z małą siłą zachowuje się inaczej niż putter wyrzucony z maksymalną siłą – często odchyla się na prawo. Tendencja skręcania w prawo jest też widoczna w przypadku zużytych dysków. Zwykle dysk overstable staje się bardziej stable a nawet understable np. po wielokrotnym uderzeniu w drzewo.

Wskazówka 5: Szybki jak błyskawica

Na filmach instruktażowych często będziesz oglądał drive w zwolnionym tempie lub rozłożony na części pierwsze przez profesjonalistę. Nie zapomnij, że drive to błyskawiczny ruch. Wielokrotnie obserwuję początkujące osoby, które wkładają bardzo dużo siły w rzut i starają się, by ich drive wyszedł jak najlepiej. Zamiast tego polecam starać się mniej – rzucaj na 80% a nie 120% swoich możliwości. Zmień dysk na wolniejszy, jeśli nie uzyskujesz odpowiedniej rotacji i toru lotu. Postaraj się wykonać drive kilka razy szybciej niż zwykle – niemożliwe? A jednak. Bądź szybki jak błyskawica. Pamiętaj, by nie zużyć całej energii w pierwszej fazie rzutu – kiedy Twoja ręka znajduje się maksymalnie z tyłu nie ma sensu wkładać całego zapasu energii, żeby ją przeprowadzić przez całe ciało aż do momentu wyrzutu. Raczej skupmy się na biodrach i barkach, uruchom ramię i przedramię nieco później. Maksymalnie przyspiesz ruch ręki kiedy dysk jest już przy tobie.

Ćwiczenie 5: Drive markerem i strzał z ręcznika

Rzucaj mini – to leciutki dysk, w zasadzie będziesz czuł samą rękę. Nie będziesz skupiał się na pozostałych elementach, zapomnij o kącie wyrzutu i chwycie – uruchomisz rękę bardzo szybko. Rzucając w przeszkodę ułatwisz sobie zadanie i nie będziesz musiał chodzić po dysk kilkadziesiąt metrów. Ćwicz z ręcznikiem – staraj się strzelać z niego i zobaczyć jak w pierwszej fazie spokojnie zwisa a przyspiesza zbliżając się do klatki piersiowej i być może wydaje dźwięk na końcu.

Wskazówka 6:

Nagraj się.

Ćwiczenie 6:

Zabierz na trening kogoś kto Cię nagra najlepiej w większej ilości klatek, tak być mógł obejrzeć film w zwolnionym tempie. Wszystko wyjdzie. Aż będziesz się dziwił, że wcześniej na to nie wpadłeś.

Sprawdź też film Prodigy Discs, na którym Will Shusterick #29064 opowiada o swojej technice. Całkiem niezłą akademię prowadzi też Jay Yeti Reading #15864, w zależności od Twojej budowy ciała wskazówki poszczególnych osób mogą mieć dla Ciebie większy lub mniejszy sens.

  

 

 

Tekst opracował: Artur Zduniuk

Polecane źródła: Szukając informacji o technikach zacznij od wybranych przez nas filmów instruktażowych, sprawdź playlisty na naszym kanale YouTube – Disc Golf Poland.