Z ogromną radością publilkujemy kolejny wpis o polskiej uczelni grającej w disc golfa. Tym razem jest to Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Skontaktowaliśmy się jakiś czas temu z doktorem Jackiem Grobelnym, wykładowcą Katedry Rekreacji (Zakład Projektowania Gier Dla Wszystkich), który tak opisuje swoją przygodę z disc golfem:

Tak się złożyło, że w tym roku zaopatrywałem w sprzęt do disc golfa Katedrę Rekreacji w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, w której prowadzę zajęcia z Gier rekreacyjnych. Z zakupem zgrał się kontakt Pana Artura Zduniuka ze mną i w konsekwencji rozmowa telefoniczna na temat disc golfa. Nadmieniłem wtedy, że gramy w disc golfa we wrocławskim AWF-ie od kilkunastu lat i myślę, że byliśmy pierwszą uczelnią w Polsce, gdzie studenci byli i są zapoznawani z tą grą. Zadeklarowałem wtedy także, że napiszę krótki tekst o losach disc golfa we wrocławskim AWF-ie. Czynię to z pewnym opóźnieniem, a zmobilizowała mnie do tego moja obecność na obozach letnich w Olejnicy. Tutaj zaczęła się historia awuefowskiego disc golfa. Olejnica to malutka wieś na Pojezierzu Sławskim, w której od 50 lat istnieje Ośrodek Sportowo-Dydaktyczny wrocławskiej AWF. Tutaj studenci kierunku Wychowanie Fizyczne i Turystyka i Rekreacja realizują obozy letnie. W ich programie znajduje się przedmiot Rekreacyjne gry terenowe. W latach dziewięćdziesiątych (niestety nie jestem w stanie określić dokładnej daty) wprowadziłem do gry disc golfa. Oczywistym jest, że nie dysponowaliśmy wtedy sprzętem specjalistycznym. Posługiwaliśmy się zwykłymi frisbee freestylowymi, a za kosze służyły nam bramki z drzew oznaczone bibułą. Takie spacery po lesie powiązane z rzucaniem frisbee cieszyły się dużą popularnością u studentów. Konsekwencją był krótki opis gry, który zamieszczam od 2002 w podręcznikach kierowanych do studentów uczestniczących w obozach letnich. Po zakupie kilku kompletów dysków i kosza (mamy także kilka koszy rekreacyjnych) gra wygląda zdecydowanie inaczej. Wykorzystujemy do niej tereny nadjeziorne w sąsiednim Osłoninie, gdzie jest także bardzo duże boisko umożliwiające grę. Studenci chętnie grają w disc golfa podkreślając wartości tej gry. Niektórzy na koniec zajęć wręcz umieszczają ją na pierwszym miejscu w osobistym rankingu gier, które poznawali na zajęciach (gier tych jest 11 – m.in. badminton, speedminton, boseln, kwadrant, krokiet, petanka). Disc golf to nie jedyna gra opierająca się na rzutach dyskami w programie zajęć. Gramy także od wielu lat we frisbee ultimate, double disc court, rzucamy także dyskami aerobie pro, którym to przyborem człowiek rzucił najdalej (ponad 400 metrów).

Zdjęcia z obozu letniego w Olejnicy

Fragmenty przewodnika do zajęć na obozach letnich

 

Jak widzicie opowieść Pana Jacka Grobelnego to historia disc golfa w Polsce. Jeżeli znacie historie ludzi grających w disc golf od lat dajcie nam znać. Szacuneczek dla Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu za wspieranie rozwoju dyscypliny. Już wiecie gdzie warto studiować i gdzie można grać w disc golfa na zajęciach – albo Wrocław albo Politechnika Śląska. Ogromne podziękowania dla Pana Grobelnego za opracowanie tekstu oraz pracę związaną z wprowadzeniem i prowadzeniem zajęć. Życzymy spektakularnych sukcesów!