Turniej w Zieleńcu był pełen emocji i niespodzianek. Dla wielu uczestników było to pierwsze spotkanie z disc golfem. Bawiliśmy się wspaniale przez cały weekend i nie możemy się już doczekać kolejnej okazji do spotkania. Mamy też dobrą wiadomość – organizatorzy już planują kolejny turniej!

Podczas rozegranych w dniach 15. i 16. sierpnia zawodów udział wzięło 28 zawodników. Pierwszego dnia rozegrane zostały 3 rundy, które wyłoniły zwycięzców w 5 kategoriach. Niezmiernie cieszy fakt, że podium było pełne w kategorii juniorów, kobiet i seniorów. Organizatorzy od samego początku starali się łączyć dwa cele – stworzenie zawodowcom warunków do rywalizacji oraz zapewnienie dobrej zabawy i okazji do poznania dyscypliny amatorom i osobom, które w disc golfa nigdy jeszcze nie grały. Atmosfera turnieju była dzięki temu niesamowita – wszyscy czuli się jak jedna wielka rodzina wjeżdżając wyciągiem na pierwszy dołek i zdobywając kolejne.

zieleniecdiscgolfpark_turniejotwarcia-002

Biuro zawodów mieściło się w ośrodku Ski&Spa. Jako dyrektor turnieju, miałem przyjemność powitać zawodników i rozpocząć dzień krótką odprawą. Wszyscy zawodnicy otrzymali swoje scorecardy, na których wpisywali wyniki z całego turnieju. Czekał też na nich prezent – mały brelok z logo Zieleniec DiscGolfPark skrywający w sobie długopis. Zawodnicy mieli zapewniony bezpłatny transfer wyciągiem krzesełkowym Gryglówka. Wjazd na górę był okazją do wyciszenia się przed rozgrywką i spojrzenia z góry na malownicze pole w Zieleńcu. Stojąc przy górnej stacji wyciągu i spoglądając na pierwszy dołek jeden z seniorów przyznał się, że odczuwa tremę przed występem i pokał trzęsące się ręce. Kilku zawodników z torbami wypełnionymi po brzegi dyskami było skupionych na celu. Juniorzy przebierali nogami i nie mogli się doczekać godziny startu swoich flightów. Ktoś na wyciągu pozdrowił zawodników. Dyrektor turnieju wyczytał pierwsze cztery osoby.

zieleniecdiscgolfpark_turniejotwarcia-070

W latającym dysku jest coś magicznego. Samo obserwowanie jego lotu jest już przyjemne. To, jak potrafią go opanować niektórzy, wprawia w zachwyt. To, jak potrafi go ponieść wiatr, zadziwia niemal zawsze. To, że czasem musimy wyruszyć na jego poszukiwania w gęste krzaki, jest zupełnie normalne. Wszystko pozwala poczuć czym jest disc golf. Zieleniec DiscGolfPark jest bez wątpienia najpiękniejszym obiektem w Polsce. Widoki, jakie można podziwiać w trakcie rundy, zapierają dech w piersiach. Trudno jest opisać słowami jak było na Turnieju Otwarcia i wyjaśnić dlaczego ta gra tak wciąga. Ostatnio ktoś powiedział, że ta gra z pewnością powstała jak golf – z nudów przy wypasaniu owiec. Ja sam zostałem tą grą oczarowany jakiś czas temu i od tego czasu staram się dać innym możliwość spróbowania. Weźcie dysk do ręki i stańcie na pierwszym tee w Zieleńcu –  to uczucie jest niesamowite!

zieleniecdiscgolfpark_turniejotwarcia-060

Po pierwszej rundzie wszyscy zawodnicy spotkali się w biurze zawodów, by oddać scorecardy. Przerwa była także potrzebna, by ochronić się przed słońcem i przygotować się na kolejne dwie rundy. Po losowaniu kolejne flighty ruszały na górę. W trakcie trzeciej rundy pogoda pogorszyła się i zapowiadało się na deszcz, ale burza i tak zaskoczyła wszystkich. Część osób zdążyła wrócić, część utknęła na górze. Ogromne podziękowania należą się zawodnikowi, który terenowym shuttle carem ocalił wszystkich przed zmoknięciem. Ocalały też wszystkie aparaty, kamery i dron!

Burza przerwała rozgrywkę i przemoczyła część osób, ale nie wszyscy chcieli się poddać. Ostatecznie po konsultacji z zawodnikami ogłosiłem 30 minut przerwy a gdy było już po burzy, kontynuowaliśmy zawody. Z ciekawostek dnia pierwszego: najmłodszy uczestnik zawodów był najbardziej zdeterminowany, by dokończyć zawody. Po pierwszej rundzie i dobieraniu flightów zgodnie z osiągniętym wynikiem w pierwszym flajcie znalazł się ojciec (senior) i syn (open), którzy ostatecznie wygrali w swoich kategoriach. Różnica wieku między najmłodszym i najstarszym zawodnikiem wynosiła niemal 60 lat.

zieleniecdiscgolfpark_turniejotwarcia-071

Po trzech rundach i 30 rozegranych dołkach przyszedł czas na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa a pierwsze trzy miejsca nagrodzono medalami. Zwycięzca każdej kategorii otrzymywał 50 zł na zakup dysków, których w turniejowym sklepie Disc Golf Poland było do wyboru ponad 100. Nagrodą za drugie i trzecie miejsce był również dysk, tylko mniejszy – mini marker służący do oznaczania miejsca, w którym zatrzymał się dysk po rzucie (lie) wykorzystywany także do zabawy i treningów.

Zwycięzcami pierwszego dnia zostali: Mateusz Szczepaniak (junior), Szymon Wącior (open), Ewelina Dulińska (open women), Piotr Jakubiec (master) i Wojciech Wącior (senior).

zieleniecdiscgolfpark_turniejotwarcia-059

Drugi dzień rozpoczął się odprawą i losowaniem flightów. Spora część zawodników, która rejestrowała się tylko na sobotę, zdecydowała się zagrać kolejnego dnia – między innymi wspaniała trójka juniorów! Wszyscy zawodnicy przed pierwszym rzutem rozgrzewali się przez kilka minut. Pogoda była bezbłędna a doświadczenia poprzedniego dnia sprawiły, że dwie rundy minęły bardzo szybko.

Zwycięzcami drugiego dnia zostali: Mateusz Szczepaniak (junior), Szymon Wącior (open), Dorota Zaczyk (open women), Piotr Jakubiec (master) i Jerzy Rybczyński (senior).

zieleniecdiscgolfpark_turniejotwarcia-028

Podczas całego turnieju najlepsze wyniki uzyskiwał Szymon Wącior (-11 poniżej par / 5 rund), ustanawiając pierwszy oficjalny rekord pola – pierwszego dnia udało mu się przejść pole w 27 rzutach. Deptał mu po piętach Michał Paszkowski (+4), który w sobotę i niedzielę wygrał z Szymonem jedną rundę, kończąc zawody z drugim wynikiem i 15 punktami straty do lidera. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył reprezentant Farmy Krzyczki, Krzysztof Sadomski (+23). Wyniki dostępne są w pliku .pdf i .ods oraz na dole strony.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli i organizowali to wydarzenie. Ogromny szacunek należy się przede wszystkim greenkeeperom – pole było znakomicie przygotowane a uwierzcie, że teren jest ogromny i baaaardzo pochyły. Praca osób utrzymujących Zieleniec DiscGolfPark w znakomitej kondycji jest tytaniczną, ale daje spektakularne efekty, które mamy nadzieję wkrótce pokazać na filmach. Pole w Zieleńcu powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Zieleniec, które z radością przyjmuje i gości disc golferów. Szacuneczek dla Stowarzyszenia Zieleniec za znaczący wkład w rozwój disc golfa w Polsce! Dziękujemy też SKI&SPA za udostępnienie biura zawodów i profesjonalną obsługę wydarzenia.

Fundatorem nagród jest Stowarzyszenie Zieleniec.

Galeria zdjęć z turnieju dostępna także na naszym Facebook

 

* x – oznacza rundę, w której gracz nie uczestniczył, rundę nieukończoną lub nieoddany scorecard

** wynik total jest podawany w przypadku ukończeniu którejkolwiek z rund a miejsce w kategorii przyznawane wg zdobyczy punktowej i ilości rozegranych rund