W dniach 22-23 października 2016 Zieleniec po raz drugi będzie gospodarzem międzynarodowych rozgrywek w disc golfie. Ubiegłoroczne zawody na polu Zieleniec DiscGolfPark były pierwszą w Polsce okazją do zdobycia punktów w ratingu PDGA – międzynarodowej organizacji zrzeszającej graczy z całego świata (Professional Disc Golf Association). Dzięki tej pionierskiej inicjatywie odwiedzili nas reprezentanci Czech, Finlandii i Estonii (czasem pokonując 1500 km!). W tym roku udział zapowiedzieli także Niemcy i Szwajcarzy – turniej jest bowiem otwarty dla wszystkich. Warto zaznaczyć, że dzięki aktywnej promocji dyscypliny i współpracy organizacji disc golfowych oraz Stowarzyszenia Zieleniec turnieje ratingowe stały się u nas normą – w bieżącym roku było ich już 5!

Przeczytaj relację z ubiegłorocznego turnieju i obejrzyj nagranie TVP Katowice

Polish Disc Golf Championships to impreza która kontynuuje piękną tradycję pojedynkowania się na najpiękniejszym polu w Polsce w nieprzewidywalnych i często bardzo trudnych warunkach. Jest to ostatni, największy turniej w roku. Zieleniec DiscGolfPark to pole uznawane za najpiękniejsze i najbardziej wymagające w kraju, a które ma szansę być gospodarzem najważniejszych imprez w Europie. Nie do wiary? A jednak… Zaledwie 200 km od Zieleńca w czeskim mieście Konopiste odbyły się w tym roku zawody światowej rangi, na które przyjechali gracze z całej Skandynawii oraz mistrzowie świata i sponsorowani zawodnicy z USA. W Polsce liczba graczy PDGA dopiero zbliża się do 50, ale biorąc pod uwagę, że tempo wzrostu to ponad 300% rocznie, możemy się spodziewać podobnej imprezy w Zieleńcu w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Warto wspomnieć o tegorocznych dokonaniach polskiej reprezentacji na Disc Golfowych Mistrzostwach Europy w Oulu (Finlandia). Z uwagi na wzrost liczby graczy oraz fakt zorganizowania pierwszego turnieju PDGA Polska otrzymała aż cztery miejsca. To kolejny istotny wpływ Zieleńca na rozwój tej dyscypliny w Polsce. Jeśli dodamy, że jednym z reprezentantów był inicjator budowy pola, pochodzący z Polanicy Szymon Wącior mamy już kompletną układankę. Jak wiadomo to trening czyni mistrza a najbliżej do mistrzowskiego pola ma właśnie on! Ostatecznie Szymon uplasował się w połowie stawki (45. miejsce w kategorii open). Taki wynik jest dużym wyczynem na trudnym polu i w walce z znacznie wyżej notowanymi przeciwnikami. Dzięki równie dobrej grze naszego juniora, Filipa Tomeczka, Polska momentami była na drugim miejscu w Pucharze Narodów, gdzie wynik uwzględniał tę różnicę i brał pod uwagę występ całej reprezentacji.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z zasadami gry oraz spróbowania swoich sił na polu Zieleniec DiscGolfPark. Pole jest otwarte od zmierzchu do świtu a dyski można wypożyczać w oznaczonych ośrodkach. W turnieju może wziąć udział każdy – nie jest wymagane członkostwo w PDGA a gra jest do opanowania przez każdego. Mniej odważnym pozostaje kibicowanie lub trening pod okiem doświadczonych graczy. Zawody odbędą się w sobotę i w niedzielę – flighty startują od samego rana, zaś treningi zaczynają się już w piątek.

Wszelkie informacje o imprezie dostępne są na stronie www.discgolfpoland.pl