Impreza, którą można uznać za najważniejsze wydarzenie roku. Najlepsi gracze zagrają na polu Rock Hill w Południowej Karolinie. W tym roku impreza zmieniła nazwę i stała się częścią cyklu Disc Golf World Tour. Jakie są zmiany? Przede wszystkim tracimy możliwość oglądania tej imprezy live, co dla niewielkiej grupy ludzi było bardzo ważnym punktem imprezy. W tym roku dostaniemy dużo wyższej jakości materiały zdjęciowe, filmowe lecz z niewielkim opóźnieniem. Wyniki są dostępne na stronie http://www.discgolfworldtour.com/live/ – po pierwszym dniu prowadzi młodziutki (18 lat) reprezentant Discmanii, Eagle McMahon.
Turniej rozpoczął się w środę i potrwa do soboty 8. października. To kolejna zmiana – wcześniej duże turnieje były rozgrywane przez cały weekend, DGWT wprowadza inny kalendarz imprez zachęcający odwiedzających do spróbowania swoich sił na mistrzowskim polu po zakończeniu imprezy w niedzielę. Pewnie nikt z nas się tm specjalnie nie wybierze, ale gdybyśmy mieli takiej rankgi wydarzenie w Polsce prawdopodobnie niewielu graczy miałoby szansę wziąć udział w turnieju a wszystkim oglądającym świeciłyby się oczy i leciała ślinka – możliwość zagrania na polu dostosowanym do umiejętności najlepszych graczy na świecie. Niedziela dla ludu jest OK.
A propos najlepszych graczy. Po pierwszym dniu wielokrotny Mistrz Świata Ken Climo wyprzedził wielokrotnego Mistrza Świata Paula McBetha jednym punktem. Przepraszam za niedokładność, ale zliczyć wygrane Kena nie jest łatwo zwłaszcza, że od zeszłego roku zdobywa tytuły w nowej kategorii. Ciekawą móżliwością jest przeglądanie sposobu rozegrania dołków przez poszczególnych graczy – wystarczy wejść na profil zawonika a pod spodem pojawią się filmy z Instagram. Sprawdźcie tą opcję na przykładzie Paul McBeth.
Każdego dnia publikowane są przepiękne zdjęcia – wyglądają jak pocztówki. To też nowa jakość wprowadzona przez DGWT. Fotografem jest Eino Ansio – zdecydowanie dobry wybór. Mieliśmy się o tym okazję przekonać także podczas European Disc Golf Championships – nasza reprezentacja ma także kilka zdjęć tego autora. To kolejna dobra zmiana – zobaczcie zdjęcia z wtorku i środy. Zdjęcia należą do Spin18 Ltd.
Zamiast live coverage mamy WrapUp Show prezentowane przez The Spin Tv. Tego typu prezentacja dnia jest bardziej zjadliwa dla mniej hardcorowych fanów disc golfa. Ogląda się miło, kamera się nie trzęsie, nie ma nudy i czekania z powodu przechodzenia między dołkami i flightów spowalniających najlepszych zawodników. Avery Jenkins jest twarzą tegorocznego DGWT a Jamie Thomas znany od lat z najlepszych komentarzy najlepszych imprez trafia także przed ekran i przedstawia statystyki.
Jeśli chodzi o statystyki to są na tyle zaawansowane, że po część trzeba się zalogować. Wiadomo, że nie wszyscy będą w nich grzebać, dlatego skupmy się na ich najbardziej przydatnych i najwygodniejszych funkcjach. Załóżmy, że widzisz wynik 2 na dołku Par 4. Jak ktoś wykręcil taki wynik? Jeśli przy wyniku dołka pojawi się czerwony trójkąt w kształcie przycisku play – możesz obejrzeć film z nagranie każdego rzutu danego gracza na danym dołku. Choć nie jest to ściśle rzecz biorąc funkcja statystyk, jest extra!
Jeśłi chcesz sprawdzić podstawowe dane zawodnika, skąd jest, ile ma lat, zobaczyć jego zdjęcie i sprawdzić jak mu szło na poprzednich imprezach kliknij na ikonę ludzika przy jego nazwisku. Klikając w jego imię i nazwisko przejdziesz nie do jego profilu lecz do systemu Metrix – musisz się zalogować. Po zalogowaniu można rozwinąć historię wyników danego gracza i oprócz wyniku zobaczyć, czy zdobył punkt karny, ile ich zdobył, czy trafił na green, z jakiego miejsca puttował i jak się mają wyniki do całej rundy.
Po zalogowaniu odkrywamy także podsumowanie gry zawodniku pojawiające się po prawej stronie w jego profilu. Dzięki temu wimy jakie miejsce zajmuje w sezonie, ile zagrał turniejów i jaką ma zdobycz punktową. Poniżej pojawi się wykres kołowy pokazujący skuteczność niektórych zagrań i miejsce w tabeli zawodników w danym elemencie gry. Przykład Jeremy Kolling trafia 43% w green, co daje mu 13. miejsce. Oczywiście w końcu nawet najgorszy zawodnik trafi w green, nawet wielokrotnie zanim ukończy dołek. Tu statystyka za trafienie na green oznacza sytuację w której pojawia się szansa na birdie lub lepszy wynik. Kolejny wynik to skuteczność puttowania na poziomie 88%, która dała mu wynik 119. Ostatni wynik to liczba trafień z dalszej odległości obliczana w stosunku do całej rundy – znów nie będzie to prosta kalkulacja ilość trafień / 18 dołków, bo uwzgłedniane będę wszystkie ataki na kosz.
Pole turniejowe zmienia się co roku, ale układ z 2016 to mała rewolucja. Jak wiadomo projektowaniem obiektów turniejowych podczas Disc Golf World Tour zajmuje się Jussi Meresmaa, założyciel DiscGolfPark, Discmania, Spin18 Ltd, CEO Innova Europe i paru innych projektów. Gracz, który oficjalnie przeszedł w zeszłym roku na emeryture i poświęcił się promowaniu swoich projektów i rozwijaniu dyscypliny. Współpraca z PDGA nabiera teraz innego wymiaru, na zwody przyjechało dużo więcej zawodników z innych krajów i pierwszego dnia niewiele ponad 20% zakończyło z wynikiem poniżej Par. Jussi znany jest ze swojego podejścia do projektowania – ma być ładnie, estetycznie, sensownie, momentami spektakularnie, ciekawie dla oglądających i kamer, ale przede wszystkim każde zagranie powinno być wyzwaniem. W tym roku na 6 dołkach skorzystał z tzw. multiple pole positions – zmieniane będą miejsca ustawienia kosza. Większość dołków będzie zatem dużo trudniejsza, choć projekt pola daje miejsca na oddech a duże odległości nie są najistotniejsze i nie tworzą największych różnic między zawodnikami. Znany dołek zwany 888 (od długości w stopach) został za to uproszczony i zdegradowany z Par 5 do Par 4, za to jest bardziej zrozumiały i bezpieczny dla oglądających oraz da się lepiej ograć przedstawicielom mediów, co jest zawsze brane pod uwagę podzczas DGWT.
Dobrym miejscem do oglądania relacji z imprezy “prawie live” jest instagram. Możecie wchodzić bezpośrednio z aplikacji wyszukując profilu @dgworltour lub haszów #DGWT #discgolf #USDGC2016 #USDGC. Feed wygląda bardzo ciekawie, filmy nagrywane są PlayByPlay – czyli bez nudy, same rzuty.
Tekst: Artur Zduniuk / Disc Golf Poland
Materiały foto: Eino Ansio, Spin18 Ltd.
Materiały vide: The Spin TV, Spin 18 Ltd.
No Comment