Miesiąc temu do Warszawy zawitał mistrz świata w disc golfie – grze opartej o zasady golfa, polegającej na wykonywaniu rzutów latającym dyskiem do celu. Swoją pasją i podejściem potrafi zachwycić każdego. Jest świetnym promotorem sportu, zawodnikiem światowej klasy a jednocześnie… przemiłym starszym Panem. Dzięki niemu w disc golfa zagrali seniorzy z Centrum Społecznego Paca 40. Pragniemy zaprezentować sylwetkę tego sportowca zachęcając do spróbowania sił w tej nietuzinkowej dyscyplinie. Panie i Panowie… Przed Państwem – Don Dillon #22726!
Don Dillon wygrał PDGA Professional Disc Golf World Championships w roku 2010 zajmując pierwsze miejsce w kategorii senior legends. Miał wtedy 75 lat. Teraz zbliża się do 80-tki i ostrzy sobie zęby na kolejny tytuł mistrza świata, tym razem w kategori grand legends (80 ). Jest wielkim fanem disc golfa a jego misją jest włączenie seniorów do gry.
Don urodził się w 1935 roku, został inżynierem aeronautyki w 1957 na Purdue University, ożenił się i rok później wstąpił do armii jako oficer. Jego życiorys to doskonały scenariusz dla amerykańskiej superprodukcji. W swojej karierze wojskowej otrzymał wiele odznaczeń i medali. Za pomoc dziękował mu rząd Belgii i Niemiec, brał udział w operacjach w ramach programu kosmicznego i programu testowania infrastruktury wytwarzającej energię atomową, zdobył amerykańską odznakę Ranger Tab i Airbourne Badge. Kontynuował naukę zdobywając tytuł magistra zarządzania transportem na Uniwersytecie w Tennessee i jego odpowiednik w szkole dla oficerów sztabowych (Army’s Command and General Staff school at Ft Leavenworth KS). Za służbę w Wietnamie otrzymał najwyższe odznaczenie wojskowe w Stanach Zjednoczonych – Medal Honoru i Brązową Gwiazdę Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych przyznawaną za odwagę w obliczu nieprzyjaciela, bohaterstwo i przykładną służbę. Przeszedł na emeryturę w 1979 z kolejnym odznaczeniem – Legią Zasługi.
Na emeryturze miał nieprzeciętne hobby. Było nim niespotykane w naszym kraju rękodzieło polegające na rzeźbieniu drewnianych stempli, które służyły do ozdabiania ciasteczek. Ciasteczka jego żony z jego zdobieniami byly sprzedawane w całych Stanach, stemple były pokazywane nawet w Muzeum Narodowym w Szwajcarii. Po przygodzie z ciasteczkami Don zabrał się za baloniarstwo! Nasz bohater ma na koncie ponad 4000 godzin lotu w dziewięciu krajach w tym przelot nad częścią austriackich alp. Organizował imprezy na ponad 50 balonów gromadzące ćwierć miliona widzów uznawane przez dwa kolejne lata za najlepszy event tego typu w Stanach Zjednoczonych.
Po baloniarstwie Don szukał aktywności, która będzie dostępna, niedroga, stawiająca wyzwania a jednocześnie pozwoli na samodzielny rozwój i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. W disc golfa zaczął grać w roku 2004 a już kolejnego roku brał udział w mistrzostwach świata. Kariera zawodnika potoczyła się jak całe życie tego wspaniałego człowieka – była to reakcja łańcuchowa. W 2007 PDGA odznaczyła go tytułem Seniora Roku, tytuł mistrza świata zdobyty w 2010 był naturalną koleją losu.
Don grał stale w towarzystwie dużo młodszych ludzi. Lubi to, ale zdaje sobie sprawę, że nigdy nie osiągnie tych samych wyników. Chcąc zachęcić więcej osób w jego wieku do gry w disc golf zaczął prowadzić działania promocyjne w swojej okolicy. Seria prezentacji we współpracy z organizacjami dedykowanymi dla seniorów zakończyła się budową pola do gry w lokalnym parku i na terenie “church camp” – należącego do kościoła terenu przeznaczonego na obozy i spotkania wiernych. Po tym sukcesie Don postawił sobie poprzeczkę nieco wyżej – rozpoczął kampanię na skalę kraju. Był inicjatorem powstania Komitetu Seniorów PDGA (PDGA, czyli Professional Disc Golf Association jest związkiem zrzeszającym graczy z całego świata), został jego przewodniczącym zdobywając w ten sposób łatwy dostęp do członków PDGA i organizacji promujących disc golf w USA. Jest autorem kilku niezwykle interesujących opracowań dostępnych na stronie PDGA poświęconej seniorom. Przekonuje młodych, że zwiększnie liczby graczy w starszym wieku przyniesie im wymierne korzyści, z kolei seniorom prezentuje poparte badaniami korzyści jakie niesie ze sobą uprawianie disc golfa. Zachęcamy do lektury jego opracowań. Okazuje się, że prócz fizycznego rozwoju i naturalnych korzyści dla naszego ciała i samopoczucia w trakcie gry zachodzą w umyśle procesy poznawcze (w tym bardzo istotne procesy wykonawcze mózgu), które spowalniają lub zatrzymują rozwój dolegliwości związanych ze starzeniem się.
Po raz pierwszy w Polsce mieli okazję zagrać w disc golfa seniorzy z Centrum Społecznego Paca 40 – polecamy to miejce i tą społeczność Waszej uwadze! Jest to wspaniała inicjatywa, ciekawy lokal przy ul. Paca 40 i grupa fantastycznych osób, których energia zasila kawał warszawskiej Pragi. Pierwsza próba prezentacji dyscypliny nie powiodła się – z powodu braku chętnych wydarzenie się nie odbyło. Na szczęście nikt nie zamierzał się poddawać i kolejne podejście okazało się strzałem w dziesiątkę.
Spotkanie poprowadził Artur Zduniuk – promotor disc golfa w Polsce, instruktor gry i założyciel portalu Disc Golf Poland. Opowiadał o swoim spotkaniu z mistrzem i wyjaśnił dlaczego seniorzy są zapraszani do gry. W artykule “Promotion to Increase Senior Participation in the Sport of Disc Golf” Don Dillon opisuje sposób, w jaki można dotrzeć do seniorów, jak ich przekonać do uprawiania sportu, jak przeprowadzić zajęcia. Polecamy lekturę tego tekstu liderom, animatorom, organizacjom pozarządowym i instytucjom współpracującym z seniorami na co dzień. Disc Golf może przynieść wiele korzystnych zmian w Waszym otoczeniu. Don Dillon mieszka w USA – opisuje rzeczywistość diametralnie różną, bo istniejącą w kraju, który disc golfa zna od ponad 30 lat. Z drugiej strony korzyści z włączenia seniorów do gry mogą być dla wszystkich podobne. Poniżej prezentujemy za Dillonem kilka odpowiedzi na pytanie:
Dlaczego młodsi amatorzy disc golfa są zainteresowani włączeniem seniorów do gry?
Odpowiedzi Don”a Dillon”a opatrzone są komentarzem.
Żeby zwiększyć liczbę graczy ogółem
W Polsce gra w disc golfa niespełna 100 osób. Głównym powodem, dla którego społeczność graczy jest tak mała, jest brak infrastruktury (pól do gry). Brak infrastruktury jest z kolei powodowany brakiem zapotrzebowania i małą liczbą graczy – stąd każdy nowy amator jest na wagę złota dla rozwoju dyscypliny w naszym kraju.
Bo większa liczba graczy skutuje większą liczbą disc golfowych wydarzeń
Tych w b.r. nie brakowało. Disc golfa prezentowano na Stadionie Narodowym, w szkołach, na imprezach otwartych i zamkniętych, powstały turnieje i polska liga – spotkanie z seniorami w Centrum Paca było jedynym przedsięwzięciem dedykowanym dla seniorów – zachęcamy, by to zmienić w przyszłym roku.
Więcej wydarzeń związanych z disc golfem oznacza większe zainteresowanie sportem
Rok 2014 był dla polskiego disc golfa przełomowy. Nastąpił olbrzymi wzrost zainteresowania dyscypliną. Poświęcony wyłącznie tej dyscyplinie portal Disc Golf Poland powstał na początku roku – przez kilka miesięcy wypełnił się informacjami, relacjami, artykułami i zdjęciami, stając się miejscem, które odpowiada na wiele prostych pytań, których do tej pory nie było komu nawet zadać. Na początku roku informacji o disc golfie w języku polskim praktycznie nie było. Nasz kraj po raz pierwszy w historii był tego roku reprezentowany na Mistrzostwach Europy, pierwsza polska uczelnia zaczęłą grać w disc golfa i zorganizowała turniej (Politechnika Śląska), pierwszy raz rozegrane zostały turnieje Polskiej Ligi Disc Golfa, pojawiały się mniejsze prezentacje i akademie – tysiące osób zagrało w disc golfa i powiedziało “To jest super! Gdzie mogę zagrać w disc golfa?”
Większe zainteresowanie sportem skutkuje powstawaniem pól do gry i usprawnień na istniejących obiektach
Tu dobrym komentarzem jest słowo “oby”. Jedyne publiczne pole w Parku Śląskim potrzebuje usprawnień i modyfikacji od momentu założenia i w tym roku się ich nie doczekało. O innych polach na razie nie słychać, choć nadzieje niosą budżety partycypacyjne składane przez obywateli dużych polskich miast. Dzięki wpływowi przychylnych mediów jeden z zarządów zieleni zaprosił graczy do konsultacji i bierze pod uwagę budowę pola w przyszłym roku – mnóstwo ludzi chce uprawiać ten sport a inni są tym tematem zainteresowani i wspierają inicjatywy promujące ruch na świeżym powietrzu.
Seniorzy mają potencjał zapewniania wsparcia politycznego i finansowego
Nie chodzi tu o szukanie wsparcia finansowego u emerytów i rencistów, lecz o pomoc osób starszych w załatwianiu różnych spraw i docieraniu do osób decyzyjnych.
Seniorzy mają czas i chcą wspierać swoją społeczność, pomagają utrzymać pole gry w dobrym stanie
Seniorzy w USA uczestniczą w zakładaniu pól do gry jako osoby z inicjatywą i wolnym czasem, który chętnie poświęcają dla dobra wspólnoty, w której mieszkają. Polscy seniorzy odwiedzają regularnie pole w Parku Śląskim. Jak wszyscy zawodnicy dbają o teren gry, by nie doszło do kontuzji lub urazów. Dodatkowo wszyscy zachowują się podobnie jak na polu golfowym – szanują zieleń i dbają o każdy kawałek pola. Seniorzy interesują się sportem i angażują się w jego rozwój, śledzą na bieżąco informacje z Polski i świata na Facebook”u, oglądają filmy instruktażowe na You Tube.
Seniorzy mogą skupić na sobie uwagę innych co może przynieść zwiększenie liczby graczy w każdym wieku
Dziadkowie zaczynający swą przygodę z disc golfe zachęcają swoją postawą wnuków i swoje dzieci do gry, a ponadto są dobrym przykładem i inspiracją dla wszystkich wokół. Cała rodzina może aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Razem. To bezcenne.
Obejrzyj fotorelację ze spotkania z seniorami z Paca 40 !
fot. archiwum Disc Golf Poland
Będziemy mieli udział w tworzeniu zdrowszego i bardziej szczęśliwego społeczeństwa seniorów
Jak widać na zdjęciach – szczęścia na spotkaniu w Centrum Paca było mnóstwo. Więcej szczęścia w społeczeństwie? Życzymy tego wszystkim.
Możesz mieć większą satysfakcję z gry zapraszając swoich rodziców i krewnych do udziału w grze – rodzinnej formie rekreacji
Tu pojawia się problem braku pól do gry w Polsce. W oczekiwaniu na ich powstanie możemy kupić zestaw latających dysków dostępnych za grosze w każdym sklepie sportowym i zacząć od rzucania od drzewa do drzewa – wyznacz sobie cel, określ punkt startowy i podróżuj przez park lub las zamiast maszerować tą samą ścieżką. Może ktoś czasem będzie się zastanawiał czy to nie oznaka szaleństwa lecz nie ma się czym przejmować – Michał Paszkowski został reprezentantem Polski na mistrzostwa europy a trenował dokładnie tak samo.
W dalaszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytanie: “Dlaczego seniorzy powinni zainteresować się disc golfem?”.
Klasyfikacja profesjonalnych graczy PDGA jest skonstruowana w specyficzny sposób, dzieli graczy na 7 kategorii uwzględniając wiek i płeć. Dla przykładu wymienimy te przeznaczone dla graczy powyżej 50 roku życia: Grandmaster, Senior Grandmaster, Legend, Senior Legend i Grand Legend. Wszystko wskazuje na to, że w disc golfa można grać do końca życia, zawsze będąc mile widzianym na polu gry i turnieju. Zaczynając grać dzisiaj jesteśmy jak młode wino, które dojrzewa. Z każdym rokiem nabieramy doświadczenia i śpiewając “40 lat minęło” jesteśmy w szczytowej formie a nie u schyłku kariery. Starsi zawodnicy opanowali do perfekcji każdą technikę, wykonali setki tysięcy rzutów i mają ogromne doświadczenie. Poza tym rzadziej tracą nerwy, co ma ogromne znaczenie. Przekonał się o tym Simon Lizotte #8332 – ten utalentowany 21-letni zawodnik grający od 2. roku życia (sic!), nazywany nieraz cudownym dzieckiem, spektakularnie przegrywał w tym sezonie ze starszymi zawodnikami, którzy zachowali zimną krew do końca.
Rzecz jasna nie każdy senior ma ochotę zostać mistrzem świata, ale mistrzem Polski… Czemu nie? W miarę rozwoju dyscypliny, unifikowania procedur oraz dostosowywania warunków rozgrywania turnieju do standardów światowych i wymogów PDGA, tworzenie kolejnych kategorii wiekowych umożliwiających konkurowanie osobom w każdym wieku jest naturalną konsekwencją. Każdy senior, który zaczyna grać w disc golfa w Polsce należy do czołówki polskiego disc golfa. Podczas prezentacji sportu w Gdyni w disc golfa grał 82-latek. Wielu młodszych zawodników z pewnością wygrałoby z nim na setkę, za to w disc golfa nie każdy. Spójrzcie na poniższe zdjęcie!
fot. archiwum Disc Golf Events
Wróćmy do naszych seniorów z Paca 40. Wśród uczestników pojawiły się skojarzenia z golfem, ktoś znał backhand i forehand z tenisa, ktoś wymyślił podobną grę jako zabawę dla dzieci nie wiedząc nic o disc golfie – seniorzy się ożywili. Oglądają dyski, zdjęcia pól, film i zadają serię pytań. Prelegent odpowiada na każde i stawia kolejne: Jakie korzyści może przynieść seniorom gra w disc golfa? Znów przytaczamy słowa Dillon”a poparte badaniami:
Osoby pozostające choćby w umiarkowanej kondycji fizycznej mogą żyć dłużej niż te, które nie pozostają sprawne
Wyniki badań opublikowanych przez Reuters Health mówią, że wśród 4400 osób biorących udział w badaniu, 20% osób o najniższym poziomie aktywności fizycznej ma dwukrotnie większą szansę odejść z tego świata w ciągu najbliższych 9 lat niż kolejne 20% populacji badanych z nieco wyższym poziomem aktywności.
Mayo Clinic wymienia 4 elementy treningu fitness: ćwiczenia aerobowe, mięśniowe, rozciąganie i rozluźnianie mięśni oraz ćwiczenia stabilności ogólnej. Chodzenie utrzymuje linię i poprawia kondycję, stretching poprawia elastyczność ciała.
Disc golf łączy wszystkie elementy treningu fitness.
Ta sama klinika wymienia 7 korzyści, jakie niesie za sobą regularnie uprawiana aktywność fizyczna
Polepsza nastrój, walczy z przewlekłymi chorobami, pomaga utrzymać wagę, zwiększa energię, poprawia komfort snu, może przywrócić iskrę do Twojego życia seksualnego i może być FAJNA!
Amerykański instytut badający artretyzm, problemy zapalenia mięśniowo-szkieletowego i chorób skórnych (The National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases) stwierdza, że:
Pozostawanie aktywnym fizycznie zmniejsza ryzyko ataku serca. Ćwiczenia są jednym ze sposobów utrzymania gęstości kości i zapobiegania skutkom urazów wynikającym z upadków wśród osób starszych.
Jednocześnie inne czynniki zwiększające ryzyko zawału są redukowane – nadciśnienie tętnicze, nadwaga, zaburzenia nastroju. Z kolei The American Heart Association zachęca:
Ćwiczcie serce. Zwiększenie wydajności serca może być powodowane: (1) poprzez zwiększenie ilości krwi pompowanej przez serce, i (2) przez pompowanie krwi pod wyższym ciśnieniem. Aktywność fizyczna sprawia, że oba czynniki poprawiają sprawność serca.
Warto wspomnieć, że sporty nie wymagające od zawodnika dużych obciążeń i wysiłku takie jak golf nie będą jednocześnie stanowiły zagrożenia.
Raport Richarda Shank”a dot. badań przeprowadzonych na Iowa State Univeristy stwierdza:
Aktywność fizyczna ma wpływ na procesy poznawcze, zwłaszcza procesy wykonawcze.
Dla wyjaśnienia – procesy poznawcze służą poznawaniu otoczenia, są to procesy przetwarzania informacji, jakie zachodzą w układzie nerwowym i polegają na odbieraniu informacji z otoczenia, ich przechowywaniu i przekształcaniu, oraz wyprowadzaniu ich ponownie do otoczenia w postaci reakcji – zachowania. Procesy wykonawcze są zaś rodzajem procesów poznawczych, odpowiadają za przyjmowanie postawy logicznej i adekwatnej do sytuacji.
Ulotka The National Institute on Aging informuje:
Pozostawanie aktywnym fizycznie pomoże Ci (1) utrzymać i polepszyć stan zdrowia, abyś mógł zostać niezależnym, (2) sprawi, że będziesz miał więcej energii, aby robić to, co lubisz, (3) poprawi koordynację ruchową, (4) zapobiegnie lub spowolni niektóre z chorób takich jak: choroby serca, cukrzyca, rak piersi i okrężnicy, osteoporoza, (5) polepszy nastrój i zredukuje stany depresyjne.
Disc golf jest jedną z tych aktywności !
Doktor Betsy Shoenfelt, psycholog sportowy z Western Kentucky Univeristy prowadziła serię wykładów w PDGA Radio w latach 2004-2006. Wyjaśniała aspekty gry jaką prowadzi nasz umysł podczas rozgrywki disc golfa. Gracze zwykle nie doceniają pracy jaką wykonuje ich umysł kojarząc grę z wysiłkiem i sprawnością fizyczną. Okazuje się, że dla seniorów tzw. mental game, czyli wszystkie decyzje podejmowane w umyśle są znaczącym wysiłkiem i ćwiczeniem, poprawiającym sprawność.
Chodzenie, które jest nieodłączną częścią gry w disc golf zatrzymuje spadek sprawności umysłowej u osób starszych.
Kolejne badanie (Dr. Bradley D. Hatfield, Jo Zimmerman, University of Maryland) bylo poświęcone sricte disc golfowi i korzyściom jakie nasz umysł czerpie z tej aktywności. Okazuje się, że:
Umiarkowane ćwiczenia aerobowe, jak choćby przemierzanie pola gry, niosą także korzyści dla procesów wykonawczych – są one kluczowe podczas podejmowania decyzji, planowaniu rzutów, rozwiązywaniu problemów, pokonywaniu przeszkód a także podczas utrzymywania koncentracji.
W trakcie gry rozprasza nas wiele czynników, które musimy wyeliminować w momencie rzutu. Nie przywiązujemy wagi do tego, że mamy wtedy wpływ na rozwój sprawności umysłowej. Podczas gry dbamy nawet o fizyczną strukturę mózgu! Te same badania pokazują, że:
Uczenie się technik rzutu, opracowywanie strategii, zapamiętywanie wyniku mogą także wpływać na poprawę sprawności umysłowej.
Na koniec jeszcze jeden aspekt gry – społecznościowy.
Kontakt z innymi graczami wpływa na polepszenie nastroju, pamięć i motywację do bycia zaangażowanym w otaczającą nas rzeczywistość, zmniejszając ryzyko wystąpienia depresji.
Jest jeszcze wiele powodów, dla których warto zacząć grać w disc golfa. Zainteresowanych odsyłamy do artykułu Don”a Dillon”a “Promotion to Increase Senior Participation in the Sport of Disc Golf“.
Don ma dla seniorów jeszcze parę wskazówek. Będą one przydatne dla wszystkich początkujących, gdyż wiedza na temat sportu i sprzętu jest na podstawowym poziomie. Znów okraszone komentarzem celem odniesienia do naszych realiów.
- Baw się dobrze!
- Nie liczy się wynik, staraj się po prostu zrobić to lepiej następnym razem.
- Sam decyduj o tempie gry. Stawiaj sobie wyzwania, ale nie obciążaj się.
- Ustal harmonogram ćwiczeń i trzymaj się go. Samo się nie zrobi – musisz ćwiczyć. Poczujesz się lepiej, kiedy zaczniesz osiągać rezultaty swoich ćwiczeń.
- Poszukaj informacji i instrukcji dot. gry
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami publikowanymi na portalu Disc Golf Poland. Materiały anglojęzyczne są dostępne m.in. na stronie www.pdga.com.
- Nie ma jednego prawidłowego sposobu trzymania dysków przy jakimkolwiek rzucie. Tymniemniej koncentracja i umiejętności są istotne. Pielęgnuj wszystko co poprawia twoją grę.
Do tej pory nie powstały poradniki dot. rzutów w języku polskim. Najlepiej jest znaleźć osobę, która dokładnie pokaże nam jak gra. Kopalnią wiedzy jest internet – na kanale Disc Golf Poland znajdziesz polecane filmy instruktażowe.
- Sposób w jaki trzymasz dysk zależy od Twoich dłoni, mięśni i rodzaju krawędzi dysku. Możesz nie lubić ostrych i wąskich krawędzi a być bardziej zadowolony z dysków o szerszej i zaokrąglonej krawędzi.
Mowa o profesjonalnych dyskach do gry w disc golf. Jest ich dużo rodzajów i trudno się na początku w tym połapać. Wszystko zależy od Twoich preferencji jeśli chodzi o kawędź dysku lub kolor, ale jeśli chodzi o inne właściwości dysku powinieneś wybrać je według wskazówek specjalisty.
- Dobór dysków jest bardzo istotny! Odpowiedni dysk będzie miał wpływ na Twoje zadowolenie z gry. Dyski projektowane są aby osiągnąć zamierzony cel (maksymalny dystans, podejście, putt) a każdy model ma różne wersje wagowe. Kolor dysku nie ma żadnego znaczenia. Zauważyłem, że seniorzy preferują lżejsze dyski (125-150 g) drivery, 150 gramowe dyski do podejścia i 165 gramowe do puttowania. Jeśli chcesz kupić jeden dysk do wszystkiego – wybierz dysk typu approach. Mężczyźni o większej sile w rękach mogą preferować nieco cięższe dyski. Lżejsze dyski pomogą Ci osiągnąć większy dystans, choć będą bardziej podatne na wiatr. Nie bój się pytać czym grają inni – znajdź to co Ci pasuje (markę, model i wagę). Inni gracze są zawsze pomocni i chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i dadzą ci przetestować swój dysk. Poczój jak dysk leży w dłoni, jego wagę i sztywność.
W Polsce dyski nie są jeszcze ogólnodostępne w sklepach – szukaj ich w internecie. Kosztują od 50 do 100 zł. Jeśli wolisz zacząć od rzucania czymś tańszym odwiedź sklep sportowy i znajdź latający dysk w cenie 10-20 zł. Spróbuj profesjonalnych dysków jeśli będziesz miał okazję – różnica jest bardzo duża, przede wszystkim jeśli chodzi o wagę, podatność na wiatr, chwyt i kontrolę nad dyskiem.
- Znajdź odpowiednią pomoc w doborze dysków. To niezwykle istotne. Większość graczy będzie prawdopodobnie młodsza od Ciebie. Ich porady będą wynikały z ich doświadczenia, preferencji i umiejętności, najprawdopodobniej nie wezmą oni pod uwagę Twoich możliwości fizycznych i podejścia do gry. Najlepiej poradź się innego seniora. Innym źródłem może być sprzedawca sprzętu do gry specjalizujący się w disc golfie – powiedz mu kim jesteś, ile masz lat i jaki jest Twój poziom gry. Prawdopodobnie różni sprzedawcy zaproponują Ci różne dyski w zależności od swoich preferencji dotyczących marki. Mogą Cię także zapytać o rodzaj plastiku. Dyski są produkowane w różnych wersjach plastiku, niektóre z nich są bardziej odporne na uszkodzenia spowodowane uderzeniami (drzewa lub inne przeszkody). Seniorzy zwykle nie potrzebują płacić więcej za lepszy, bardziej wytrzymały plastik, jeśli masz kłopoty z rozróżnianiem kolorów lub wzrokiem możesz wybrać dysk, który łatwo znaleźć w liściach, trawie, czy krzakach. Jeśli kupujesz trzy dyski – poproś o różne kolory.
Uwaga! Nawet sprzedawcy dysku nie będą Ci w stanie doradzić jeśli nie grają w disc golfa albo brakuje im wiedzy na temat dyscypliny. Jeśli ktoś będzie ci proponował dysk o współczynniku prędkości 13 i wadze powyżej 175 g a Ty jesteś drobną kobietą – uciekaj! Słuchaj rad Dillona i wybierz lżejszy dysk dla amatora, czasem takie dyski są oznaczane przez producentów w specjalny sposób albo pakowane są w zestawy dla początkujących.
- Twoje osiągnięcia będą zależały od kilku czynników. Pierwszym z nich jest decyzja dotycząca poziomu jaki chcesz osiągnąć: Jak bardzo zależy Ci na tym, by stać się lepszym? Jeśli wszystkim, czego potrzebujesz jest wyjść i porzucać dyskiem – nie czytaj dalej. Jeżeli chcesz osiągnąć wszystko na co cię stać – kontynuuj lekturę. Pozostałe elementy włączają formę fizyczną i podejście. Twoje podejście jest bardzo ważne w tym sensie, że jeśli nie powiesz sobie: “dam radę”, nie polepszysz swoich wyników. Każdy rzut jest nową i odrębną czynnością. Zapomnij o ostatnim rzucie, skoncentruj się na obecnym i myśl o tym, czego do tej pory się nauczyłeś, co powinieneś zrobić w tym rzucie – i zrób to! Jeśli rzut będzie nieudany, nic nie możesz zrobić w tym momencie – analizuj co poszło nie tak i popraw to następnym razem. Myśl o swojej formie – postawie podczas rzutu, o tym jak trzymasz dysk, jak obracasz ciało, rękę, nadgarstek a w końcu jak wypuszczasz dysk – usłysz dźwięk wylatującego dysku. Myśl: przeszłość-teraźnieszość-koncentracja-forma-analiza!
- Analizowanie każdego rzutu, drive”u (rzutu na maskymalną odległość), podejścia i putt”a (rzutu kończącego) jest potrzebne, jeśli chcesz poprawiać swoją grę. Patrz na tor lotu dysku i odległość. Jeśli nie trafiłeś tam, gdzie chciałeś, wróć do swojej formy i pomyśl, co możesz zrobić lepiej. Czy dysk leciał prosto równolegle do ziemi, czy poleciał w górę, w dół, na boki, czy wyślizgnął się z dłoni uciekając w lewo, czy za długo go przytrzymałeś i poleciał w prawo? Jeśli tak, rób korektę przy następnym rzucie. Nie poddawaj się! To proces, który trwa tak długo, jak tylko uprawiasz ten sport. Zawsze stać Cię na więcej. Nie będziesz zawsze perfekcyjny i nie dorównasz młodszym graczom. I co z tego? Miej radość z tego, że ćwiczysz na świeżym powietrzu poprawiając kondycję fizyczną i umysłową. Jeśli nie jesteś zainteresowany udziałem w poważnych turniejach, po prostu staraj się z każdym dniem być odrobinę lepszym i zapomnij o wyniku.
- Możesz mieć więcej przyjemności z gry jeśli grasz w towarzystwie. Pomyśl o wstąpieniu do lokalnego klubu disc golfowego jeśli masz ochotę na odrobinę socjalizacji. Mógłbyś pomagać utrzymywać pole gry – większość z nich jest zakładana i pielęgnowana z pomocą wolontariuszy. Możesz znaleźć najbliższe pole gry na stronie www.pdga.com w zakładce “Courses”, wybierając stan i miasto w którym mieszkasz. Znajdziesz tam informacje o polu i dane kontaktowe.
W naszym kraju polecamy kontakt ze śląskimi graczami z Silesian Disc Golf League albo grupą Disc Golf Warszawa. Możesz zawsze kontaktować się z redakcją Disc Golf Poland, jeśli masz pytania. Jeśli zainteresował cię temat disc golf i seniorów, chcesz przeprowadzić podobną prezentację, umieścić artykuł na swojej stronie, potrzebujesz zdjęć – odezwij się!
Bibliografia:
The Pennsylvania Disc Golf Hall of Fame, “Don Dillon – PDGA #22726”, http://www.padiscgolfhof.com/#!don-dillon/c1io8
Promotion to Increase Senior Participation in the Sport of Disc Golf, Don Dillon, http://www.pdga.com/files/documents/Senior Disc Golf.pdf
Disc Golf Tips for Seniors, Don Dillon, http://www.pdga.com/files/documents/Senior-Disc-Golf-Tips.pdf
No Comment