Kto miał okazję zagrać na międzynarodowych turniejach ten wie, że obiekty do gry w disc golf powstają w przeróżnych miejscach i dysponują lub nie bazą noclegową różnej klasy. Rzucanie wśród lasów, łąk, na zboczach gór i mieszkanie w małych hotelach lub pensjonatach jest wspaniałe, ale turniej na terenie parku przylegającego do zamku lub pałacu to zupełnie inne doznanie.

Wpis poświęcamy kilku obiektom i imprezom, które zapewniły nam dużo wrażeń i miłych wspomnień a przede wszystkim miejscom zachwycającym o niepowtarzalnym charakterze.

Hotel Chateau Hostačov / DiscGolfPark Hostačov

chateau_hostacov

Istna perła. 18 dołkowe pole o długości ponad dwóch kilometrów zaprojektowane przez legendarnego Jussiego Meresmę i Premysla Novaka. Kosze pomalowane na dedykowany kolor mieliśmy okazję oglądać podczas turnieju Konopiste Open w roku 2015. Posiadanie takiego profesjonalnego obiektu to okazja do organizowania turniejów najwyższej rangi oraz możliwość udostępnienia atrakcji dla grupy liczącej 70-90 osób! Na każdym z 18-stu dołków może grać 4-5 osób. Najwyższej jakości wyposażenie DiscGolfPark sprawia, że miejsce nie ma sobie równych. Jednocześnie pierwsza dziewiątka jest dostosowana do osób, które nie są zawodnikami – jej przejście będzie miłym spacerem połączonym z rzucaniem dyskami w grupie przyjaciół lub w gronie rodzinnym. Pole jest otwarte od 7:00 do zmierzchu. Zagranie 9 dołków kosztuje 80 koron, całego pola 120 koron, można także wykupić roczny karnet.

Zamek Kozel (Czechy) / Turniej ADD

zamek_kozel

fot. www.zamek-kozel.eu

Na Zamku Kozel polscy reprezentanci pojawili się w roku 2015 wyniki turnieju. W roku 2017 turniej rozgrywano już po raz 15! Pole było spektakularne, rozmieszczone na terenie parkowym o dużej różnicy wysokości. Jezioro dostarczało kolejnych wrażeń a wiatr grał pierwszoplanową rolę. Byliśmy zachwyceni miejscem, choć pojawiliśmy się tam jeszcze przed sezonem i nie mieliśmy okazji skorzystać z atrakcji ani wejść do samego Zamku Kozel. Ulokowani byliśmy w domkach letniskowych, które tworzyły osadę w lesie nieopodal zamku. Wszyscy jednym głosem mówili nam – “It’s a legendary place”
i tak było…

Zamek Konopiště (Czechy)  / Turniej Konopiste Open

mcbeth_sylwek

fot. Sylwester Filipczak / na zdjęciu Sylwek i mistrz świata Paul McBeth

Turniej Konopiste Open to obok Mistrzostw Europy największa i najważniejsza impreza disc golfowa w Europie. Zaliczana do cyklu Disc Golf World Tour jest międzynarodową imprezą, na której gospodarzom trudno jest coś ugrać. Tym niemniej jest to okazja do podpatrzenia najlepszych zawodników, także mistrzów świata, którzy przybywają zza oceanu. Polacy pojawili się tam w roku 2015, kiedy impreza była klasyfikowana jako Euro Tour – obecnie trzeba otrzymać na nią zaproszenie.

Pole projektuje Jussi Meresmaa, założyciel DiscGolfPark i CEO Innova Europe. Bajkowy teren parku dostosowany jest do umiejętności topowych zawodników, spore różnice wysokości, zmieniające się nachylenie zboczy i kilka bardzo długich dołków sprawiają, że gra na Konopiste jest warta wszystkiego. Wokół biura zawodów rozmieszczonych jest kilka koszy stałych tworzących małe treningowe pole dostępne dla wszystkich odwiedzających zamek.

Kaštieľ Budmerice (Słowacja) / Budmerice Spring Fling 2017 – relacja z turnieju

zamek_budmerice

fot. www.travelguide.sk

Wiosną 2017 roku po raz pierwszy pojawiliśmy się na Zamku Budmerice. Relację z imprezy i opis zmagań reprezentacji można odnaleźć pod powyższym linkiem. Nasz korespondent, Krzysztof Sadomski, zapytany o miejsce rozgrywki odpowiada: “Turniej rozgrywany był w niewielkiej miejscowości Budmerice w Kraju Bratysławskim. Wioska nie wyróżniała się niczym specjalnym, dopóki nie pojechało się na faktyczne miejsce rozgrywki, czyli do parku okalającego śliczny pałacyk tzw. Kastiel. Zbudowany przez Jana Palhfy’ego (tzw. ostatniego romantyka) zameczek stanowił centralną część całego obiektu i to właśnie przy nim zlokalizowane było biuro zawodów. Aurę baśniowości podkreślał jeszcze wybuch wiosny i przepiękne magnolie w pełni rozkwitu. No bajka. Samo pole składało się z osiemnastu korzy i wg. Katki Bodovej po raz pierwszy udało się postawić całą osiemnastkę. Wcześniej zawodnicy nie tylko grali na mniejszej liczbie koszy, ale także musieli zmagać się z nieskoszonymi fragmentami parku. Tym razem było zupełnie inaczej. Trawa była króciutka, a zawodnicy mogli się poczuć trochę, jak szlachcice spacerujący po włościach. Pole wymagające, acz nie nazbyt dołujące. Było gdzie popełniać błędy, ale te błędy nie pogrążały aż tak strasznie, jak to miało miejsce np. w Liberecu. Generalnie rzecz biorąc – zróżnicowane, ciekawe i chyba nawet nie zabójcze dla początkujących graczy ;)”

Pałac w Paszkówce (Polska) / Turniej Paszkówka Palace Open 2014 – fotorelacja

Pole w Paszkówce to obiekt, którego pomysłodawcami i projektantami byli jego właściciele. Podpatrzona w Stanach Zjednoczonych zabawa została przeniesiona na polski grunt, kilka koszy zamontowano na terenie parku przylegającego do pałacu. Rozegraliśmy tam turniej w roku 2014 (link do fotorelacji powyżej) i korzystaliśmy z uroków miejsca, smakując potraw nadwornego kucharza. Dla wielu pionierów disc golfa w Polsce była to najbardziej spektakularna lokalizacja i sprzyjająca turniejowi infrastruktura.

paszkowka_palace_open_2014-73

fot. Disc Golf Poland

W tym miejscu chcę zwrócić uwagę inwestorom. Obiekt powstawał, gdy w Polsce nikt nie zajmował się projektowaniem obiektów, dystrybucją i produkcją wyposażenia dedykowanego do gry w disc golf, nikt tej gry w Polsce nie znał. Choć pole usytuowano w ładnej okolicy, nie wystarczyło to by obiekt rozwinął się w kolejnych latach. Kosze wykonane kowalską metodą okazały się nie spełniać wymagań profesjonalistów a i amatorom gra się przyjemniej, gdy pole jest dobrze oznakowane, wyposażone w miejsca rozbiegu i widoczne z daleka kosze. Niska jakość wyposażenia mogła też nie przekonywać gości i grupowych klientów, być może nie przykładano też większej uwagi do promocji tej oferty rekreacyjnej – koniec końców obiekt nie jest wykorzystywany, 14. kwietnia 2017 r. dostaliśmy informację, że “ze względu na powstający kompleks jurt pole disc golfa jest niedostępne”. Szkoda, bo odległość od Krakowa niewielka, obiekt mógłby mieć wielu stałych bywalców i własny cykl imprez. Przykład podobnej inwestycji przy Hotelu Nosselia pokazał, że obiekt okazać się dobrą inwestycją – założone w 2015 r. 5-dołkowe pole stało się w pełni wyposażonym 9-dołkowym DiscGolfParkiem w kolejnym roku.