W dniach 2-3 września w Zieleńcu odbyła się trzecia edycja Mistrzostw Polski w Disc Golfie. Turniej Polish Disc Golf Championships ma zawsze charakter otwarty i jest międzynarodową imprezą uznaną przez PDGA (Professional Disc Golf Association). Organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie Zieleniec i Disc Golf Poland.

Tegoroczna edycja ściągnęła liczną grupę Czechów (19 graczy!), ponownie odwiedzili nas najlepsi gracze z Litwy zajmując pierwsze miejsca w trzech kategoriach, pojawił się też gracz z Finlandii i gość zza oceanu (USA). W charakterze zawodnika, ale i obserwatora wystąpił reprezentant Ukrainy, która dopiero zaczyna poznawać tę dyscyplinę. Turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem – wszystkie 72 miejsca były obsadzone na długo przed startem imprezy. W ostatnim momencie z powodów zdrowotnych zrezygnowały 3 osoby, ale i tak udało się ustanowić rekord – był to największy turniej w historii polskiego disc golfa.

Dyrektorami turnieju byli Artur Zduniuk – projektant DiscGolfPark i Michał Paszkowski pełniący funkcję koordynatora PDGA oraz członka zarządu Polskiego Stowarzyszenia Disc Golfa. Założeniem imprezy jest okazja do współuczestnictwa w międzynarodowym gronie i wyznaczanie standardów w Polsce. Była to trzecia edycja imprezy, poprzeczka została postawiona bardzo wysoko – pozytywnie zaskoczeni wprowadzonymi rozwiązaniami i sprawną organizacją byli uczestnicy wydarzenia a głosy uznania płynęły z Europy, gdzie stajemy się coraz bardziej atrakcyjną destynacją.

Podczas PDGC2017 zawodnicy startowali w 5 kategoriach: open – dostępnej dla wszystkich, open women – dla kobiet, junior – dla graczy którzy nie ukończyli 18 lat, master – dla graczy powyżej 40-ego roku życia i po raz pierwszy w kategorii grandmaster, w której należy mieć ukończone 50 lat. W kategorii Open zwycięzcą został Gabrielius Gricius, który dwa tygodnie wcześniej zdobył mistrzostwo Litwy. Jego przewaga nad Szymonem Wąciorem była wyraźna, ale to reprezentant Polanicy ustanowił rekord pola (-9) i obronił tytuł Mistrza Polski. Trzecie miejsce zajął Michał Jarosz odnoszący sukcesy także w dyscyplinie dog frisbee. Ogromne uznanie zdobył Filip Tomeczek, który stracił miejsce na podium dopiero w finale zajmując czwarte miejsce w kategorii Open. Filip mając możliwość startowania w kategorii poniżej 18 lat zrezygnował z walki o tytuł Mistrza Polski juniorów – jest jednym z najlepszych polskich zawodników, w ubiegłym roku reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy.

Mistrzynią Polski została Katarzyna Hasiak, drugie miejsce w kategorii kobiet zajęła Marta Wącior. Zaskoczeniem była debiutująca Joanna Kot, która w finale straciła miejsce na podium ustępując bardziej doświadczonej Monice Ziemińskiej. Kategoria Juniorów była obsadzona przez 3 osoby – Mistrzem Polski został Tomek Kowalski, uzyskując znaczną przewagę nad Weroniką Ziemińską i Joanną Kowalską.

Zaciętą walkę toczyli mastersi – na podium stanęli Darius Gricius (Litwa), Daniel Tucker (USA) i Vojtech Rozsival (Czechy). Marek Ziemiński stracił miejsce na podium w dogrywce, ale jako najlepszy poslki zawodnik zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Polski.

Herosami okazali się grandmastersi, którzy po dwóch dniach i 3 rozegranych rundach rozegrali emocjonujący finał. Raimondas Mikalkenas pokonał Miroslavasa Jurgelevičiusa (w ubiegłym roku reprezentanci Litwy byli najlepszymi zawodnikami kategorii masters) a trzecie miejsce i tytuł Mistrza Polski zdobył Piotr Kołodziejski.

Pole Zieleniec DiscGolfPark jest dostępne nieodpłatnie dla wszystkich odwiedzających Zieleniec – jest to 10-dołkowy obiekt wyposażony w turniejowe kosze, punkty rozbiegu i system informacyjny na którym radzą sobie osoby, które nie grały wcześniej w disc golfa. Podczas turniejów w Zieleńcu tymczasowo powstaje 18-dołkowe pole o wyższym poziomie trudności. Dzięki uprzejmości Pana Dziąsko (górala z Zieleńca) tegoroczny układ powstał z wielkim rozmachem. Zawodnicy widzieli się nawzajem na przeciwległych wzgórzach. Łączna długość pola wynosiła 2100 metrów, kobiety i juniorzy mieli po raz pierwszy w Polsce okazję startować z krótszych punktów startowych, co usprawniło grę i oszczędziło sił, których wystarczyć musiało na dwa dni, trzy rundy i finał. Nowy układ zaproponowany przez Artura Zduniuka okazał się wymagający i uwidocznił różnice między zawodnikami. Jedynymi zawodnikami, którzy zagrali poniżej par pola byli Gabriel Gricius (-23), Szymon Wącior (-15) i Michał Jarosz (-1). Pola o podobnym poziomie trudności spotyka się zwykle na turniejach o wyższej kategorii (np. B-tier). Tegoroczne mistrzostwa pokazały, że jesteśmy gotowi na ten krok w przyszłym roku.

Podsumowując, wydarzenie odniosło spektakularny sukces, odbiło się echem i zapisało w pamięci wielu osób. Cieszymy się, że coraz więcej osób odwiedza Zieleniec z powodu disc golfa, jako organizatorzy z radością zapraszamy na kolejne turnieje. Dziękujemy za udział w tegorocznej edycji Polish Disc Golf Championships.

Składamy też ogromne podziękowania greenkeeperom za ich tytaniczną pracę. Zawodnicy trenowali na doskonale przygotowanym polu. Dziękujemy wyciągowcom – przez 3 dni wjeżdżaliśmy na pierwszy dołek Gryglówką – praca wyciągu (działającego już od 7:30) jest podstawą zielenieckich turniejów, zwłaszcza przy pełnym obłożeniu i trudnym układzie dołków. Biuro turniejowe zlokalizowane było w pobliżu spektakularnego dołka zwanego ‘mordorem’, który otwierał trudniejszą część pola. Pozwoliło to nam sprawnie wypuszczać flajty i informować uczestników. Dziękujemy Hanka Relax&Spa za pomoc podczas każdego etapu organizacji wydarzenia. Turniejowy caddybook (książeczka z mapą pola i każdego dołka oraz wskazówkami dla graczy) dostępny był w wersji elektronicznej i drukowanej – dziękujemy PSDG za druk i włączenie turnieju do Polskiej Ligi Disc Golfa. Sponsorem nagród w postaci dysków była firma Innova Discs i Discmania. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie haftowany golfowy ręcznik, powstały ręcznie wykonane turniejowe koszulki, mieliśmy wspaniałe drewniane puchary – dziękujemy wykonawcom za sprawną współpracę. Dziękujemy Ski & Spa Zieleniec za przygotowanie ostatniego dołka i pomoc podczas przygotowań. Dokumentację zdjęciową zawdzięczamy Nikoli Mech. Stowarzyszenie Zieleniec po raz kolejny ufundowało puchary i umożliwiło organizację mistrzostw – dziękujemy!