Fundacja Imponderabilia prowadzi kampanię wspierającą rozwój disc golfa w Polsce tworząc portal i fanpage poprzez który edukuje, promuje i zach��ca do gry. Disc Golf Poland to medium informujące o aktualnościach z Polski i świata a także sieć miłośników disc golfa lobbująca za tworzeniem infrastruktury do gry w całej Polsce.

W roku 2014 odbędą się pierwsze zawody Polskiej Ligi Disc Golfa tworzonej przez amatorów dla amatorów. Jej celem jest stworzenie standardów i zasad organizacji turniejów, organizacja turniejów na poziomie międzynarodowym w kolejnych latach i poszukiwanie utalentowanych graczy, którzy będą mogli reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy i Świata.

DISC GOLF

Disc golf jest przyjemną, dostępną dla osób w każdym wieku dyscypliną popularną w USA i zdobywającą Europę. Na świecie istnieje ponad 5000 pól, większość z nich w Stanach. Największą liczbą pól w Europie może się pochwalić Finlandia ma ich ponad 260!

Pierwsze stałe pole publiczne w Polsce powstało w Parku Śl��skim, drugie zostało założone na prywatnym terenie przy Pałacu w Paszkówce. To jedyne pola w naszym kraju. Disc Golf oparty jest o zasady gry w golfa. Kij i piłkę zastępuje latający dysk, w miejsce dołka pojawia się specjalnie zaprojektowany kosz. Sport ten jest od golfa bezpieczniejszy i łatwiejszy do opanowania przez amatorów i dzieci a dodatkowo dużo tańszy.

Organizacją zrzeszającą graczy z całego świata i tworzącą standardy jest PDGA Professional Disc Golf Association. Obecnie zrzeszonych jest w niej 4 zawodników z Polski. Najważniejsze turnieje to USDGC (United States Disc Golf Championship), EDGC (European Disc Golf Championship) i Mistrzostwa Świata (PDGA Professional Disc Golf Campionships).

ZASADY GRY

Gracze poruszają się po polu jak golfowy flight startuje się z miejsca zwanego ‚tee’ rzucając dysk do kosza oddalonego o 50-250 metrów. Kiedy wszyscy zawodnicy w danej grupie (zwykle 4 os.) wykonają pierwszy rzut podchodzą do swoich dysk��w i wykonują kolejny z miejsca, w którym się znalazły. Zaczyna osoba, której dysk upadł najdalej od kosza.

Pierwsza kolejka kończy się w momencie, gdy każdy z zawodników wrzuci dysk do kosza. Zawodnik zdobywa 1 punkt za każdy wykonany rzut, może także uzyskać punkt karny, gdy dysk opuści granicę pola ‘OB’ lub zawiśnie na drzewie. Od zdobytych punktów odejmuje się normę ‚par’. Par mo��e dotyczyć kosza lub pola i oznacza ilość liczbę rzutów, w których dobry zawodnik powinien zaliczyć dołek lub przejść ca��e pole.

Po każdej kolejce grupa przechodzi do kolejnego ‚tee’ wykonując rzuty drugiej kolejki w kierunku następnego kosza. Wygrywa osoba, która zakończy rund�� z najmniejszą liczbą punktów. Liczba punktów powinna być bliska zera a w przypadku najlepszych zawodników jest liczbą ujemną (w wyniku odejmowania par).

Kontakt:

Artur Zduniuk

M: +48 510 988 602
E: office@discgolfpoland.pl
Portal www.discgolfpoland.pl
Fanpage www.facebook.com/discgolfpoland

Fundacja Imponderabilia
ul. Dembego 30 lok. 49, 02-796 Warszawa
KRS: 0000420258, REGON: 146134925, NIP: 9512356696

pdf_icon

Pobierz treść w formacie pdf. W celu uzyskania materiałów zdjęciowych prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.